Autobraucēji pret velosipēdistiem: kā sadzīvot uz vienas brauktuves?
Laikam kļūstot siltākam, uz ielām atkal sāk parādīties velosipēdisti. Kaut arī velosipēdistiem paredzētā infrastruktūra tiek strauji attīstīta un arvien vairāk pilsētās tiek izbūvēti veloceliņi, tomēr ceļu satiksmes negadījumu skaits, kuros iesaistīti velosipēdisti, arvien tupina pieaugt. Vairumā gadījumu šie negadījumi notiek tieši starp autovadītājiem un velosipēdistiem, jo autovadītāji nevēlas dalīt brauktuvi ar velosipēdistiem. Viņi nerespektē šos ceļu satiksmes dalībniekus un uzskata, ka uz ceļa braucamās daļas viņiem nebūtu jāatrodas. Tātad, lielā mērā, tas ir cieņas un attieksmes jautājums, tomēr, arī velosipēdistiem ir jāievēro noteikumi, ja viņi vēlas tikt pamanīti un uztverti par līdztiesīgiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Kas jāievēro abām pusēm, lai ceļu satiksmē visi justos droši?
1. Velosipēdistiem ir jāizvēlas – braukt pa ietvi vai brauktuvi
Ļoti daudzus autovadītājus kaitina un pat biedē autovadītāji, kas nemitīgi maina vietu, pa kuru tie pārvietojas, proti, te tie brauc pa ietvi un jau tūlīt pārvietojas uz ceļa braucamo daļu. Velosipēdistiem tas nereti ir ļoti ērti, jo viņi var pārvietoties pa to ceļa daļu, kas ir brīvāka, tomēr, tas rada nopietnus ceļu satiksmes negadījuma draudus. Ceļu satiksmes dalībnieks, kas pēkšņi parādās uz ceļa braucamās daļas var sagādāt problēmas autovadītājam laicīgi reaģēt. Velosipēdistiem ir jāsaprot, ka šādā veidā viņi apdraud gan sevi gan citus. Ja konkrētajā vietā nav pieejami veloceliņi, velosipēdistam ir tiesības izvēlēties, pa kuru ceļa daļu pārvietoties, balstoties uz to, kur viņš labāk spēs integrēties kopējā satiksmē, proti, lēnajiem braucējiem piemērotāka būs ietve, bet ātrajiem brauktuve. Tomēr, tas nenozīmē, ka visu laiku šīs ceļa daļas jāmaina, jo tas var radīt apjukumu citos ceļu satiksmes dalībniekos. Ja tomēr rodas vajadzība mainīt ceļa daļu, pa kuru tiek braukts, esiet uzmanīgs un pārliecinieties par šī manevra drošību.
2. Arī velosipēdistiem ir jāievēro ceļu satiksmes noteikumi
Vēl viens akmens velosipēdistu lauciņā tiek mests tāpēc, ka viņi nereti iedomājas, ka ceļu satiksmes noteikumi nav domāti viņiem. Arī velosipēdistiem ir jāpastājas pie sarkanās gaismas, jārāda pagriezieni ar roku, izdarot manevrus, jāpalaiž gājējus uz gājēju pārejām utt. Principā, pārvietojoties pa ceļa braucamo daļu, velosipēdistam ir jāievēro visi tie paši noteikumi, kas autovadītājiem un tā nedarīšanai nav nekādu attaisnojumu. Ja gribat, lai autovadītāji jūs ciena kā līdzvērtīgus ceļu satiksmes dalībniekus, brauciet tik pat atbildīgi, kā viņi.
3. Autobraucējiem vairāk jāizmanto atpakaļskata un sānskatu spoguļi
Velosipēdistus uz ceļa diemžēl pamanīt ir grūtāk nekā citus auto. Nereti autovadītāji pierod pie domas, ka uz ceļa braucamās daļas var atrasties vien citi auto, tāpēc ātrais skatiens atpakaļskata vai sānskata spogulī var nebūt pietiekams, lai pamanītu tajā arī velosipēdistu. Jo īpaši tad, ja autovadītājs pārvietojas pa vietām, kur ir intensīva un daudzveidīga satiksme, ir jāpievērš lielāku uzmanību tam, kas notiek uz ceļa un ne tikai priekšā, bet arī sānos un aizmugurē. Noteikti pirms manevru veikšanas ir kārtīgi jāpalūkojas spoguļos, lai pārliecinātos, ka braukt konkrētajā brīdī patiešām ir droši.
4. Autovadītājiem jāievēro noteiktais braukšanas ātrums
Lai nenotiktu smagi ceļu satiksmes negadījumi ar bojāgājušajiem, ļoti būtiski ir tas, lai autovadītāji ievērotu atļauto braukšanas ātrumu, arī apdzīvotās vietās. Jāsaprot, ka braucot ātri ir ļoti grūti pamanīt, vai uz ceļa nav vēl kāds ceļu satiksmes dalībnieks un ja ir, tad izvairīšanās no sadursmes ir daudz grūtāka. Arī sekas avārijai, kas notikusi automašīnai traucoties lielā ātrumā, noteikti būs daudz smagākas. Pat desmit kilometri stundā virs atļautā var būt gana daudz, lai laupītu kādam velosipēdistam vai gājējam dzīvību, tāpēc esiet uzmanīgi.
5. Cieniet viens otru
Pēdējais un pats svarīgākais nosacījums ir vienkārši izrādīt cieņu. Nevajag būt iedomīgam un principa pēc kādam kaitēt. Autovadītāji nereti grib pierādīt savu pārākumu, savukārt velosipēdisti grib, lai viņus vairāk respektē un tāpēc abas puses speciāli cenšas viena otrai kaitēt, pagrūtinot ceļu satiksmi. Jāsaprot, ka tādā veidā nekas netiks panākts, tieši pretēji, naids vienam pret otru augs augumā un uz ceļa sadzīvot būs teju neiespējami. Nepieļaujiet to un cieniet citus ceļu satiksmes dalībniekus.
Uz ceļa ir jāsadzīvo visiem ceļu satiksmes dalībniekiem un lai tas būtu iespējams, visiem ir jāievēro ceļu satiksmes noteikumi un jāizrāda cieņa un tolerance pārējiem. Nevajag sevi ielikt vienā noteiktā ceļu satiksmes dalībnieku kategorijā un iedomāties, ka jums ir tiesības citiem speciāli traucēt. Galu galā, arī jums var nākties nokļūt mainītās lomās.