Par transportlīdzekļa apturēšanu
Šķiet, ir vien retais, kurš, regulāri piedaloties ceļu satiksmē, nav sastapies ar ceļu policiju. Protams, tikšanās ar ceļu policiju kādam notiek biežāk, kādam retāk. Tas, vai tas ir pelnīti vai nepelnīti, ir jau pavisam cits jautājums, tomēr savas tiesības ir vērts zināt ikvienam. Šī iemesla dēļ raksta turpinājumā lasiet dažas juridiskas patiesības par transportlīdzekļa apturēšanu, proti, kurš, kādos apstākļos un gadījumos ir tiesīgs jūs apturēt, kā arī citas nianses no normatīvajiem aktiem.
Kas ir tiesīgs apturēt transportlīdzekli?
Pirmkārt, apturēt transportlīdzekli drīkst tikai likumā noteiktās personas, piemēram, policija (gan ceļu policija, gan pašvaldības policija, tomēr tai ir ierobežotas tiesības sastādīt administratīvā pārkāpuma protokolu, kas attiecas uz Ceļu Satiksmes noteikumu jeb CNS pārkāpumiem).
Kā nosaka likums, personām, kas uzrauga ceļu satiksmi, jebkurā diennakts laikā uz ceļa jābūt labi saredzamā formas tērpā ar gaismu atstarojoša materiāla elementiem un atšķirības zīmi, kā arī vienmēr jābūt klāt dienesta apliecībai.
Kādos gadījumos un kā drīkst apturēt transportlīdzekli?
Otrkārt, transportlīdzekļa apturēšanu drīkst veikt tikai tad, kad ir izdarīts likumpārkāpums. Kā nosaka likums, policijas darbiniekiem ir tiesības apturēt transportlīdzekli un izdarīt tā apskati tikai tādos gadījumos, kad ir pamats domāt, ka transportlīdzekļa vadītājs ir pārkāpis ceļu satiksmi reglamentējošo normatīvo aktu prasības vai arī konkrētais transportlīdzeklis tiek izmantots, lai izdarītu kādu likumpārkāpumu. Pārējie gadījumi, kad transportlīdzeklis tiek apturēts tikai dokumentu pārbaudei vai tiek apturēti visi transportlīdzekļi pēc kārtas, lai to vadītāji “iepūstu trubiņā”, kā izrādās, ir pretlikumīgi.
Transportlīdzekļa apturēšanu var veikt tikai ar horizontāli vērstu zizli vai roku, atrodoties uz vai pie brauktuves, vai no policijas transportlīdzekļa, kā arī pielietojot skaļruni. Transportlīdzekļa apstādināšanai nedrīkst izmantot zilās bākugunis un skaņu signālu, savukārt sarkanās bākugunis ir paredzētas tikai kolonnu pavadīšanai.
Gadījumā, ja policijas darbinieks nenosauc transportlīdzekļa apturēšanas iemeslu, savu vārdu un amatu, tad, kā nosaka likums, vadītājam ir visas tiesības to pajautāt. Šādu rīcību paredz ne vien Ceļu satiksmes noteikumi, bet arī Valsts policijas noteikumi, proti, “Pēc transportlīdzekļa apturēšanas norīkojums nekavējoties pienāk pie transportlīdzekļa vadītāja, sasveicinās, palūdz attiecīgā transportlīdzekļa vadīšanai nepieciešamos dokumentus un izskaidro transportlīdzekļa apturēšanas iemeslu. Pēc transportlīdzekļa vadītāja pieprasījuma nosauc savu amatu un uzvārdu, kā arī uzrāda dienesta apliecību.”
Transportlīdzekli aizliegts apturēt vietās, kurās ir aizliegts apstāties un stāvēt, krustojumu robežās un citās vietās, kas apdraud ceļu satiksmes drošību, kā arī no pretējās kustības joslas, ja vienā virzienā ir divas vai vairāk joslas. Vienu vārdu sakot, policijai ir aizliegts radīt satiksmei traucējošas un bīstamas situācijas.
Kādiem dokumentiem ir jābūt vadītājiem?
Visu laiku runājām par transportlīdzekļu vadītāju tiesībām, bet tagad nedaudz pieskarsimies vadītāju pienākumiem. Ceļu satiksmes noteikumi paredz vairākus dokumentus, kuriem jābūt līdzi un pēc pieprasījuma jāuzrāda policijas darbiniekiem. Šie dokumenti parasti ir transportlīdzekļa vadītāja apliecība jeb tiesības, kā arī transportlīdzekļa reģistrācijas dokumenti. Ja šo dokumentu nav līdzi, policijai ir tiesības piemērot sodu, kas izpaužas kā brīdinājums vai naudas sods. Šajā gadījumā nav lieki atgādināt, ka vadīšanas tiesību neesamību un aizmiršana nav viens un tas pats. Par braukšanu bez transportlīdzekļa vadītāja tiesībām, kad to vispār nav, tiek piemērots jau krietni bargāks sods, kas ir jau atsevišķs temats.