Pušu pienākumi un tiesības alkohola pārbaudes laikā
Ja jūs uz ceļa ir apturējis ceļu policists un vēlas pārbaudīt, vai jūs neesat vadījuši automašīnu alkohola reibumā, ir būtiski atcerēties ne vien savas tiesības un pienākumus, bet arī ceļu policijas darbinieka tiesības un pienākumus.
Ja automašīna nav tikusi vadīta, tad tas uzreiz ir skaidri jānorāda visos nepieciešamajos dokumentos. Šādā situācijā administratīvā pārkāpuma protokolā, tā paskaidrojumu sadaļā nepieciešams skaidri norādīt, ka automašīna nav tikusi vadīta, iespējas gadījumā pievienojot arī paskaidrojumus un sīkāku apstākļu izklāstu, piemēram, norādot notikuma lieciniekus. Ja ceļu policija tomēr turpina apgalvot, ka automašīna ir bijusi vadīta, nekādā gadījumā neatsakieties no alkohola reibuma pārbaudes, jo tādā gadījumā jums var tikt piemērots tik pat liels sods kā situācijā, ja jūs būtu vadījuši automašīnu alkohola reibumā.
Ceļu policijai ir jāpārliecinās, vai jūs pirms pārbaudes veikšanas neesat ēduši, dzēruši, smēķējuši vai lietojuši kādus medikamentus. Ja jūs esat kādu no šīm darbībām veikuši, pirms pārbaudes ir jānogaida vismaz 15 – 20 minūtes. Tas nepieciešams, jo, piemēram, kakla aerosols “Jox”, kā arī daudzi citi medikamenti pēc to lietošanas var uzrādīt vairāk kā 4 promiles, jo to sastāvā ir spirts. Tāpat arī tabakas dūmi var sabojāt alkometra “AlcoQuant” mērīšanas sistēmu.
Autovadītājam ir tiesības arī pieprasīt, lai policija uzrāda alkometra verifikācijas apliecinājumu jeb sertifikātu vai uzlīmi.
Alkohola reibuma pārbaudi ar alkometru ceļu policija drīkst veikt tikai tādā gadījumā, ja autovadītājs tam ir piekritis. Autovadītājam ir tiesības atteikties no ceļu policijas piedāvātās pārbaudes ar alkometru, tomēr 2 stundu laikā noteikti ir jādodas uz ārstniecības iestādi medicīniskās pārbaudes veikšanai tur. Tāpat ir jārīkojas arī tad, kad autovadītājs atsakās parakstīt pārbaudes protokolu vai atsakās no otrā mērījuma.
Gadījumā, ja autovadītājs nepiekrīt alkometra mērījumiem, ir būtiski arī neparakstīt pārbaudes protokolu, kurā ir iepriekš iedrukāts teksts, kuru reti kurš izlasa: “Es piekrītu pārbaudes rezultātiem”. Kā rāda pieredze, tiesa parasti atzīst par nederīgiem mērījumus arī tādā gadījumā, ja autovadītājs ir parakstījis pārbaudes protokolu, bet administratīvā pārkāpuma protokolā vai kādā no tam pievienotajiem paskaidrojumiem norāda, ka nepiekrīt pārbaudes rezultātiem. Tāpat noteikti ir jāpārliecinās, vai alkometra izdrukā redzamais rādītājs sakrīt ar alkometrā redzamo rādītāju, kam ir jāuzrādās vismaz 15 minūtes.
Lai noteiktu alkohola koncentrāciju, ārstniecības iestādes medicīniskajā pārbaudē parasti piedāvā asins parauga nodošanu vai izelpotā gaisa pārbaudi. Tiem autovadītājiem, kuri nevar panest asinis, ir tiesības atteikties no asins nodošanas, bet jāatceras, ka tādā gadījumā būs jānodod urīns vai siekalas, kurās arī ir konstatējams alkohols.
Šo medicīnisko pārbaudi ir tiesīgs veikt tikai sertificēts narkologs vai kāds cits ārsts, kam ir sertifikācija veikt šādas medicīniskās pārbaudes. Ārsta pienākums ir autovadītāja informēšana par alkohola pārbaudes rezultātiem, bet savukārt autovadītājam ir tiesības nepiekrist šiem rezultātiem. Tādā gadījumā tiek veikta atkārtota paraugu analīze, un medicīniskās pārbaudes protokols tiek sagatavots tikai pēc tās.