Uz ceļa izskrien dzīvnieks – kā rīkoties?
Nav noslēpums, un kā rāda pieredze, automašīnas sadursme ar dzīvnieku, kas negaidīti uzskrējis uz ceļa, var beigties ne vien ar smagiem automašīnas un miesas bojājumiem, bet arī ar traģiskām sekām kā dzīvniekam, tā arī automašīnā braucošajiem. Tādēļ autovadītāji nedrīkst neievērot brīdinājuma zīmes, kas norāda uz iespējamību sastapties ar savvaļas dzīvniekiem. Tomēr diemžēl sastapšanās ar dzīvniekiem ļoti bieži notiek arī tādās vietās, kur nav šīs brīdinājuma zīmes, jo, saprotams, ka dzīvnieki dzīvo un staigā, kur paši vēlas, nevis tur, kur izliktas brīdinājuma zīmes.
Kad pastāv vislielākā iespējamība sastapties ar savvaļas zvēriem?
Kā rāda pieredze, vislielākā iespējamība sadurties ar dzīvniekiem, kas pēkšņi uzskrējuši uz ceļa, pastāv rudens mēnešos, kad laika apstākļi samazina redzamību un krēsla iestājas agri, tomēr arī citos gadalaikos autovadītājiem nevajadzētu zaudēt modrību, it īpaši gada tumšajos laikos. Vislielākā dzīvnieku aktivitāte vērojama rītausmā un krēslas stundās, tāpēc šajos laikos vienmēr ir jābūt īpaši piesardzīgiem. Vairums dzīvnieku migrē, meklējot jaunu dzīvesvietu vai barību. Viens no sarežģītākajiem un galvenajiem šķēršļiem, ar kuriem dzīvnieki sastopas, ir ceļi, kas šķērso to migrācijas takas. Jāatzīst, ka tie ir šķēršļi ne vien dzīvniekiem, bet arī cilvēkiem, jo pastāvīgi rada sadursmes risku. Lielākais risks sadursmei pastāv uz ceļiem, kuriem līdzās atrodas meži un mežu masīvi. Tā kā savvaļas dzīvnieki ļoti bieži pārvietojas baros, tad autovadītāji nedrīkst atslābt un zaudēt modrību, jo, piemēram, vienai stirnai vai mežacūkai var sekot vesels bars kompanjonu.
Kā reaģēt situācijās, kad uz ceļa izskrien dzīvnieks?
Pirmkārt, ja uz ceļa ieraugāt ceļazīmi ar brīdinājumu par savvaļas dzīvnieku iespējamību, visupirms mazliet samaziniet braukšanas ātrumu un uzmanīgi vērojiet ceļmalas, esot gatavībā nepieciešamības gadījumā strauji bremzēt. Bet situācijā, kad dzīvnieks jau ir izskrējis priekšā jūsu automašīnai, bremzējiet, cenšoties apbraukt šķēršļus. Ja šādiem manevriem vairs nepietiek laika, mēģiniet dzīvniekus aizbaidīt ar skaņas signālu. Šādās situācijās nevajadzētu lietot tālās gaismas, jo to ietekmē daudzi dzīvnieki zaudē orientēšanās spējas un vienkārši sastingst uz ceļa.
Protams, diemžēl dzīvnieki uz ceļa izskrien tad, kad mēs to vismazāk gaidām. Tādos pārsteiguma brīžos autovadītāji, lai izvairītos no sadursmes, ir spiesti reaģēt nekavējoties. Ņemot vērā to, ka cilvēku drošība ir pirmajā vietā, gadījumos, kad dzīvnieka apbraukšana rada vēl augstākus riskus, piemēram, apdraud veselību vai pat dzīvību, teiksim, ietriecoties kokā, kādā citā transportlīdzeklī vai iebraucot dīķī, ir labāk tomēr neizvairīties no tiešās sadursmes ar dzīvnieku. Realitātē, protams, šādas situācijas, kad sakrīt visi nelabvēlīgie apstākļi, ir retums, bet ne kaut kas neiespējams. Vienīgais, ko autovadītāji var darīt, ir ievērot brīdinājuma zīmes par savvaļas dzīvniekiem, saglabāt pastāvīgu modrību un nepieciešamības gadījumā strauji un adekvāti reaģēt.
Kā rīkoties, ja ir notikusi sadursme?
Sadursmes gadījumā visupirms ir jānodrošina negadījuma vieta, ieslēdzot avārijas signālus un izliekot brīdinājuma trijstūri. Nekādā gadījumā nevajadzētu tuvoties cietušajam dzīvniekam, jo tas var būt agresīvs un sadursmes izraisītā šoka rezultātā uzbrukt cilvēkiem. Tāpat nevar zināt arī to, vai cietušajam dzīvniekam nav trakumsērgas, kas cilvēkiem, kā zināms, var radīt ļoti nopietnas vai neatgriezeniskas veselības problēmas, kas var beigties arī letāli. Šī iemesla dēļ labākais risinājums ir sazināšanās ar atbildīgajiem dienestiem, kas specializējas šādu jautājumu risināšanā.