Vai jums nepieciešamas brilles auto vadīšanai?
Nav noslēpums, ka briļļu lietošanas motivācija var būt dažāda, piemēram, lasot, lūkojoties tālumā, strādājot ar datoru, kā arī aizsargājoties no spožās saules gaismas. Brilles ir jālieto arī autovadītājiem, kuriem ir nepieciešama redzes korekcija un kuri apzinās, ka ir jāizvēlas tādas brilles, kas ne vien uzlabo redzi, bet arī aizsargā acis no saules stariem.
Ko autovadītājiem derētu zināt par savu redzi?
Redzes korekcijas nepieciešamība, vadot automobili, ir saistīta ar cilvēku drošību uz ceļiem. Ja redze netiek koriģēta, tā var kļūt par iemeslu neuzmanībai, nogurumam vai sasprindzinājumam, kas var apdraudēt ne vien pašu autovadītāju, bet arī citus ceļu satiksmes dalībniekus. Ir pat pierādīts, ka tie autovadītāji, kuriem ir kaut nelielas redzes problēmas, daudz ātrāk nogurst un ir neuzmanīgāki. Īpaši atbildīgi pret savu redzi ir jāizturas tiem autovadītājiem, kas ir sasnieguši pensijas vecumu, jo viņu acis ir jūtīgākas pret spožu saules gaismu.
Daudzu autovadītāju tiesībās ir atzīmēt, ka auto drīkst lietot, tikai izmantojot brilles. Šo norādījumu pārkāpšana ir bezatbildības pazīme, kas mūsdienās tiek arī sodīta. Briļļu nelietošana auto vadīšanas laikā, kad tas ir noteikts pat autovadītāja apliecībā, ir savu spēju pārvērtēšana, kā arī ļoti riskanta rīcība. Kad tiek braukts ar automobili, autovadītājam ir jāspēj pielāgoties mainīgiem apgaismojuma apstākļiem, proti, braucot ir jāsastopas te ar ēnu, te ar spožu sauli vai kādu mākslīgās gaismas objektu, ko nav iespējams kontrolēt.
Redzes lauks autovadītājiem ir svarīgākais autovadīšanas priekšnosacījums, savukārt laba redze sniedz iespējas operatīvi novērtēt situāciju uz ceļa un nepieciešamības gadījumā adekvāti un savlaicīgi reaģēt. Ja redzes laukā rodas defekts, tad kaut kas būtisks un, jāatzīst, arī bīstams uz ceļa var tikt nepamanīts. Redzes lauka defektus izraisa ne vien slikta redze, bet arī dažādas acu saslimšanas.
Autovadītājiem labākais risinājums ir polarizētās briļļu lēcas
Autovadītājiem speciālisti parasti iesaka lietot polarizētās briļļu lēcas, kas selektīvi mazina traucējošas gaismas iedarbību. Polarizētās lēcas būtiski samazina arī saules gaismas atspīdumu no mitra asfalta vai no automašīnas priekšējā paneļa uz vējstiklu, kas, skatoties caur polarizētajām lēcām, kļūst šķietami caurspīdīgāks un dzidrāks, un līdz ar to arī ceļa apstākļi kļūst pārredzamāki.
Autovadītājiem jāizvairās no īpaši tumšajām brillēm
Ja runājam par redzes lauka pārredzamību, noteikti ir jāpiemin arī saulesbrilles, kurām ir konkrētā autovadītāja redzes korekcijas vajadzībām pielāgots optiskais stiprums. Izvēloties sev piemērotas brilles auto vadīšanai, noteikti nevajadzētu izmantot īpaši tumšās brilles, kas paredzētas lietošanai kalnos. Piedaloties ceļu satiksmē ar šādām brillēm, tiek samazināts redzes lauks un ceļa pārredzamība, īpaši ēnainākos apstākļos, tādēļ daudzviet Eiropā ir pat aizliegts vadīt automašīnu, nēsājot īpaši tumšās brilles.
Autovadītājiem, kuriem ir redzes problēmas, arī saulesbrilles ir jāizgatavo ar tādu optisko stiprumu, kāds nepieciešams. Ja tiek lietotas kontaktlēcas, protams, izvēlēties un piemērot saulesbrilles ir ievērojami vienkāršāk, jo var izmantot saulesbrilles bez optiskās korekcijas. Ja jums ir redzes problēmas un ikdienā nēsājat brilles, bet jums ir nepieciešamas arī saulesbrilles, kas spētu koriģēt jūsu redzi, konsultējieties ar kādu speciālistu.
Nobeigumā jāatgādina, ka vienmēr, neatkarīgi no tā, vai vadāt auto vai nevadāt, ir jārūpējas par savu redzi, regulāri apmeklējot acu ārstu vai optometristu, kas gan pārbaudīs jūsu redzi, gan nepieciešamības gadījumā konsultēs. Redzes pārbaužu laikā tiek noteikts galveno redzes funkciju stāvoklis, kā arī nepieciešamības gadījumā veikti papildus izmeklējumi. Tikai speciālisti var ieteikt, kādas korekcijas jūsu redzei ir nepieciešamas un kādas brilles vai kontaktlēcas jums vislabāk izvēlēties.