Vai vajadzētu smēķēt automašīnā, kad tajā atrodas bērns?
2015. gada oktobrī Anglijā un Velsā stāsies spēkā aizliegums smēķēt automašīnā, kad tajā atrodas bērns. Šis likumprojekts tika izstrādāts pagājušajā gadā, un kamēr vairākums piekrīt, ka šī likuma nolūki ir labi, tomēr vēl aizvien ir jautājumi, kuriem nav pievērsta pietiekoša uzmanība.
Bērni ir pakļauti lielākam riskam
Autovadītāji, kuri pārkāps iepriekš minēto likumu, maksās sodu 50 mārciņu apmērā. Šis likumprojekts ir izstrādāts, pateicoties kampaņas spiedienam, kas vēsta par to, ka pasīvā smēķēšana bērniem ir kaitīgāka nekā pieaugušajiem, jo bērniem ir mazākas plaušas, un tie elpo straujāk. Turklāt, pasīvā smēķēšana slēgtās telpās kā, piemēram, automašīnā vēl vairāk paaugstina veselības riskus. Ņemot vērā to, ka šī kampaņa par šo jautājumu runā jau gadiem ilgi, ir jāpriecājas, ka aizliegums smēķēt automašīnās, kas pārvadā bērnus, beidzot ir atbalstīs. Aizliegums smēķēt automašīnās, kas pārvadā personas līdz 18 gadu vecumam, ir vērtējams kā milzīgs sasniegums.
Kā izpētīts, aptuveni 185 tūkstoši bērnu vecumā no 11 līdz 15 gadiem, atrodoties savu ģimeņu automašīnās, ir pakļauti smēķēšanai lielāko daļu nedēļas dienu.
Kancerogēnais risks
Vienas vienīgas cigaretes izsmēķēšana automašīnā, kurā atrodas bērns, liek tam elpot gaisu, kurā ir augsta koncentrācija dažādu sārņu un vēži izraisošas ķimikālijas kā, piemēram, arsēns, formaldehīds, kā arī darva. Tā kā bērni nav spējīgi protestēt pret pasīvo smēķēšanu, mums, pieaugušajiem ir neatlaidīgāk jāiestājas par smēķēšanas aizliegšanu automašīnās, bērniem klātesot. Piemēram, Kārdifā politiķi realizēja izglītojošās kampaņas, lai brīdinātu autobraucējus par potenciālajām briesmām, kas attiecas uz pasīvo smēķēšanu jauniešu klātbūtnē.
Solis par tālu
Diemžēl, bet tas jau bija paredzams, ka šie aizliegumi tik ievērojami nesamazinās to autovadītāju skaitu, kas smēķē automašīnās, pārvadājot savus bērnus, tāpēc ir nepieciešamas stingrākas normas. Smēķētāju tiesību biedrības pārstāvji iebilst, ka šādu aizliegumu ieviešana ir solis par tālu, jo lielākā daļa smēķētāju zina, ka bērniem klātesot automašīnās smēķēt nepieklājas, tāpēc to nedara – tiem nav nepieciešama valsts kontrole mikro līmenī. Galvenā problēma ir tā, ka policija gluži vienkārši nespēs šo likumu efektīvi realizēt. Lai šo likumu realizētu, valdībai būs nepieciešama vesela spiegu armija.
Vai šis aizliegums vispār ir realizējams?
Smēķēšana nav, piemēram, mobilā tālruņa lietošana, pēc kuras iespējams gūt pierādījumus par tā nesenu lietošanu, līdz ar to autovadītāju sodīšana vai nesodīšana būt tieši atkarīga no policijas tā brīža pierādījumiem.