6 izplatītākās auto pircēju kļūdas
Kā zināms, automašīnas meklēšana un iegādāšanās ir interesants un aizraujošs process, tomēr par nožēlu prasa arī diezgan daudz nervus. Kā rāda pieredze, nepieciešamās informācijas trūkums, kas nepieciešams veiksmīga pirkuma veikšanai, var likt vilties – iespējams iegādāties nekvalitatīvu auto vai kāds negodīgs pārdevējs var pircēju apmainīt. Kādas tad ir tās izplatītākās automašīnu pircēju kļūdas, un ko nepieciešams zināt pirms automašīnas iegādes sludinājumu portālā? Turpinājumā iepazīstieties ar sešām galvenajām pircēju kļūdām, kā arī ar padomiem, kā iespējams no tām izvairīties?
1. Nepainteresēšanās par auto pārdevēju
Nav noslēpums, ka to cilvēku vidū, kas nodarbojas ar automašīnu tirdzniecību sludinājumu portālos, gadās arī pa kādam blēdim. Tādi blēži parasti piedāvā automašīnas, kas patiesībā nav labā tehniskajā kārtībā. Nereti gadās arī tā, ka tāda tipa “pārdevēji” paņem no pircēja naudu un automašīnu tam nemaz nepiegādā. Šī iemesla dēļ pirms auto pirkšanas visos iespējamajos veidos obligāti pārliecinieties, vai konkrētais pārdevējs ir uzticams. Uzticamu pārdevēju par atpazīt pēc vairākiem rādītājiem, piemēram, godīgs pārdevējs nekad jums nepieprasīs drošības naudu, kamēr jūs nebūsit aplūkojis savu noskatīto automašīnu. Godīgs pārdevējs vienmēr ir viegli sazvanāms pa telefonu – ja tas par vienīgo kontaktēšanās veidu ar pircējiem piedāvā elektronisko pastu, ir pamats aizdomām, ka šis pārdevējs ir krāpnieks. Tāpat godīgs pārdevējs arī vienmēr sniegs iespēju potenciālajam auto pircējam iespēju to aplūkot, kā arī veikt izmēģinājuma braucienu ar to.
2. Nepietiekoša uzmanības veltīšana automašīnas apskatei
Kā uzskata automašīnas tirgus eksperti, pēdējais solis automašīnas pirkšanas procesā ir viens no būtiskākajiem, tāpēc ir ļoti svarīgi tam pienācīgi sagatavoties. Lai izvairītos no kļūdām, uz automašīnas apskati ir ieteicams ņemt līdzi vēl kādu cilvēku, kam ir pietiekoši labas zināšanas par automobiļiem. Cilvēks, kas vairāk orientējas automašīnās, spēs novērtēt automašīnas stāvokli, pārbaudīt nepieciešamos dokumentus, kā arī rūpīgi apskatīs automašīnas iepriekšējo remontu sekas un sniegs padomu, vai ir vērts pirkt konkrēto automašīnu, vai tomēr labāk pameklēt kādu citu. Lai izvairītos no nevajadzīgām nepatikšanām, automašīnas apskati ieteicams veikt diennakts gaišajā laikā, jo tādējādi virsbūves trūkumi, ja vien tādi būs, būs ieraugāmi vislabāk. Tāpat ieteicams ar pārdevēju tikties nevis nomaļā vietā, bet gan apdzīvotā vietā.
3. Skaidras naudas ņemšana līdzi uz apskati
Kā uzskata automašīnu tirgus eksperti, ņemt līdzi naudu uz automašīnas apskati ir vienkārši nedroši un var dārgi izmaksāt. Ierodoties uz auto apskati, ir pilnīgi pietiekami paņemt līdzi tikai drošības naudu. Ja gadījumā nolemsit par labu auto iegādei, vienmēr pastāv iespēja kopā ar pārdevēju aizbraukt uz banku un izņemt tajā nepieciešamo naudas summu.
4. Automašīnas neizmēģināšana
Vairums pircēju akti uzticas rakstītajai informācijai, ka, iegādājoties automašīnu, to pat neizmēģina, bet aplūko tikai tās dokumentus. Lieki piebilst, ka šāda attieksme ir ļoti neprofesionāla. Ja vien iespējams, izmēģinājuma braucienu veiciet gan uz šosejas, gan pilsētas ielās. Daļa automašīnas tehnisko defektu atklājas tikai tajā brīdī, kad ir sasniegts noteikts ātrums vai kustoties pa nelīdzenām vai šaurām ielām, kas pieprasa spēju manevrēt. Šo iemeslu dēļ labāk ir vienreiz izmēģināt nekā vēlāk to nožēlot.
5. Dokumentu nepārbaudīšana
Skaidrs, ka automašīnas atslēgas nav viss, kas nepieciešams – ir būtiski, lai pārdevējs iedotu pircējam visus nepieciešamos dokumentus – auto reģistrācijas dokumentus, tehniskās apskates zīmi, kā arī servisa grāmatu, kurā iespējams atrast informāciju par automobiļa apskates darbiem un tā veikto kilometrāžu.
6. Steigšanās samaksāt
Samaksāt pārdevējam naudu ieteicams tikai tajā brīdī, kad ir piegādāta gan pati automašīna, gan visi tai piederošie dokumenti. Jāuzsver, ka priekšapmaksas pieprasīšana ir viens no būtiskākajiem signāliem, kas liecina par potenciālu blēdīšanos. Kad darījums tiek slēgts internetā, priekšapmaksa nav izplatīta lieta, jo tādējādi pircējs riskē palikt ne vien bez naudas, bet arī bez automašīnas. Par īpaši bīstamiem tiek uzskatīti starptautiskie darījumi, kad pārdevējs apgalvo, ka noskatītā automašīna vēl atrodas ārzemēs, bet uz Latviju tā tiks piegādāta norunātajā laika periodā.