95. un 98. benzīns – kāda atšķirība?
Benzīns ir šķidrums, kas destilācijas rezultātā ir iegūts no jēlnaftas un kas normālos apstākļos ir gaistošs un viegli uzliesmojošs. Lai palielinātu iegūtā benzīna daudzumu, mūsdienās plaši tiek pielietota arī naftas smago sastāvdaļu pārstāde, ko sauc par krekingu. Galvenokārt benzīns tiek pielietots kā iekšdedzes dzinēju degviela, bet tas plaši tiek pielietots arī tauku un eļļu šķīdināšanā.
Mūsdienās, kad naftas un līdz ar to arī benzīna cenas pakāpeniski ceļas, daudzās valstīs sāk pielietot gazoholu, kas sastāv no 90% bezsvina benzīna un 10% etanola. Kā zināms, jau vairākus gadus aizliegts ražot benzīnu, kura sastāvā būtu svins, jo tas ir kaitīgs cilvēku veselībai. Ja runājam konkrēti par Eiropas Savienību, jāmin, ka šeit arvien aktuālāka kļūst tieši ekoloģiski tīrā degviela – visām bezsvina benzīnu markām Eiropas Savienības standarti reglamentē gan benzola daudzumu, gan sēra daudzumu, kā arī benzola iztvaikošanas indeksu. Jāsaka, ka, piemēram, 95. markas benzīns ir ekoloģiski tīrāks par 98. markas benzīnu.
Benzīns sastāv no tūkstošiem dažāda veida ogļūdeņražu, no kuriem vairums ir piesātinātie ogļūdeņraži, kuru molekulu pamatā ir 4 līdz 12 oglekļa atomi. Benzīna oktānskaitlis, piemēram, 95 un 98 raksturo, cik daudz konkrēto vielu iespējams saspiest, līdz tā spontāni aizdegas. Vairāk par oktānskaitli lasiet turpinājumā.
95. un 98. markas benzīna atšķirība slēpjas tikai vienā faktā, proti, skaitlī, ar kādu tie apzīmēti. Savukārt šie skaitļi ir oktānskaitļi.
Oktānskaitlis atspoguļo benzīna īpašību iekšdedzes dzinējā sadegt bez detonācijas jeb izturību pret detonāciju. Jāpiemin, ka tas attiecas uz tiem iekšdedzes dzinējiem, kuriem ir dzirksteļaizdedze.
Detonācija ir priekšlaicīga un spontāna benzīna tvaiku un gaisa maisījuma sadegšana no iekšdedzes dzinēja spiediena un cilindra karstajām daļām. Tātad, jo lielāks oktānskaitlis, jo mazāka iespēja, ka notiks detonācija.
Oktānskaitli nosaka ar motora metodi, kas raksturo braukšanu pilsētas apstākļos vai ar pētniecības metodi, kas raksturo braukšanu automaģistrāles apstākļos. Benzīna oktānskaitli mēra, zināmos apstākļos ar to darbinot motoru ar maināmo kompresiju un salīdzinot rezultātus ar tiem, kādi tiek iegūti, lietojot dažādu attiecību izooktāna un normālā heptāna maisījumus.
Rezultātā oktānskaitlis apzīmē izooktāna un normālā heptāna maisījuma lielumu tilpuma procentos. Piemēram, benzīna, kura detonācijas izturība ir 95% izooktāna un 5% normālā heptāna, oktānskaitlis ir 95.
Oktānskaitlis nosaka arī benzīna marku. Piemēram, marka 98 nozīmē to, ka konkrētā benzīna izturība pret detonāciju nav mazāka par 98. Šajā saistībā noteikti jāpiebilst, ka katrai automašīnas markai un modelim ražotājs nosaka arī benzīna marku. Šī iemesla dēļ ir radies mīts, ka jo augstāka ir oktānskaitļa vērtība, jo augstāka ir dzinēja saspiešanas pakāpe un tā jauda, tāpēc nereti automobilī, kam paredzēts 95. markas benzīns, tiek ieliets 98. markas benzīns, cerot, ka tādā veidā palielināsies automašīnas jauda, tomēr tas tik tiešām ir tikai mīts. Patiesība ir tāda, ka ielejot savā automašīnā augstāka oktānskaitļa degvielu, vienīgais, kas tiek palielināts, ir rēķina summa, jo 98. markas benzīns tā īpašību dēļ ir nedaudz dārgāks. Kā jau minēts, oktānskaitlis norāda uz degvielas izturību pret detonāciju un tam nav nekādas saistības ar papildus enerģiju un jaudu. Jāuzsver, ka lietot degvielu ar zemāku oktānskaitli kā noteicis ražotājs nav ieteicams, bet ar augstāku – pilnīgi lieki. Automašīnas parametri ir paredzēti konkrētas degvielas pārstrādei, un, lietojot nepiemērotu degvielu, auto parametri nemainās, un degvielas potenciāls tiek izniekots.