Automašīnu nodokļi uzņēmumiem – kas tev jāzina?
Par uzņēmumu automašīnām ir jāmaksā atšķirīgi nodokļi, nekā par privātajām, proti, ir jāmaksā uzņēmuma vieglo transportlīdzekļu nodoklis vai, atsevišķos gadījumos, transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis. Parasti visi uzņēmumu vadītāji un grāmatveži par to ir informēti, bet to apmaksas noteikumi ir diezgan sarežģīti, tāpēc veidojas dažādas kļūdas un pārpratumi. Lai no tā izvairītos, katram uzņēmuma vadītājam vajadzētu rūpīgi iepazīties ar pieejamo informāciju.
Nodokļu apmaksu uzņēmumu automašīnām regulē transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likums. Tajā sīki aprakstīts, kādos gadījumos un kādi nodokļi ir jāmaksā par automašīnām.
Uzņēmuma vieglo transportlīdzekļu nodokli jāmaksā tikai par tiem transporta līdzekļiem, kuri ir reģistrēti kā uzņēmuma īpašums un tiek izmantoti saimnieciskās darbības veikšanai un privātajām vajadzībām. To jāmaksā gan komersantiem, gan ārzemju komersantu filiāļu īpašniekiem, gan zemnieku saimniecībām, kuru turēšanā ir kāds transporta līdzeklis.
Šo nodokli ir jāmaksā tikai par vieglajiem transporta līdzekļiem, kuri pēc savas konstrukcijas un iekšējā aprīkojuma ir paredzēti pasažieru un to bagāžas pārvadāšanai. Vieglā automašīna skaitās jebkura automašīna, kurā sēdvietu skaits, neskaitot vadītāja vietu, nepārsniedz astoņas sēdvietas un kas reģistrēta kā vieglais automobilis.
Bieži rodas neskaidrības par to, kam šis nodoklis pēc likuma ir jāmaksā, ja transporta līdzekļa reģistrētais īpašnieks un turētājs ir divas dažādas personas. Šāda situācija var veidoties, piemēram, ja automašīna ir iznomāta. Šādā gadījumā nodoklis ir jāmaksā transporta līdzekļa turētājam jeb uzņēmumam, kas to izmanto.
Vēl uzņēmumu vadītāji bieži nav informēti par to, kādos gadījumos pienākas atbrīvojums no šī nodokļa. Likumā ir noteikti vairāki gadījumi – ja transporta līdzeklis ir atzīts par nozagtu, ja transporta līdzeklis bijis ieķīlāts un tam liegta izmantošana ceļu satiksmē, ja transporta līdzeklis noņemts no uzskaites atsavināšanai Latvijā vai izvešanai no Latvijas, ja transporta līdzeklim reģistrēts vēsturiskā spēkrata statuss vai sporta auto statuss, ja transporta līdzeklis reģistrēts ārzemēs.
2013. gadā arī tika pieņemts likums, kas atbrīvo no uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa maksāšanas tos komersantus, komersantu filiāļu īpašniekus un zemnieku saimniecību īpašniekus, kuriem vieglo transportlīdzekļu iznomāšanas pakalpojumi kopā ar vieglo transportlīdzekļu tirdzniecību veido ne mazāk kā 90% no kopējā apgrozījuma par viņu īpašumā vai turējumā esošiem īstermiņa iznomāšanai paredzētiem transporta līdzekļiem.
Ja komersanta īpašumā esošs transporta līdzeklis tiek atbrīvots no uzņēmuma vieglā transporta līdzekļa nodokļa maksāšanas, tam parasti tiek piemērots transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis. Transportlīdzekļa ekspluatācijas nodokli ir jāmaksā jebkuram transporta līdzekļa īpašniekam, izņemot traktortehniku, automobiļu piekabju un puspiekabju, tramvaju, trolejbusu, bezceļu transportlīdzekļu, sniega motociklu, mopēdu un velosipēdu īpašniekiem. Šo nodokli ir jāmaksā katru gadu. Parasti to maksā izejot CSDD apskati. Šī nodokļa apmērs ir atkarīgs no transporta līdzekļa pilnas masas un motora maksimālās jaudas.
Šī nodokļa piemērošanas procedūra un nodokļu atvieglojumu piešķiršanas sistēma tiešām ir sarežģīta un tā sagādā problēmas daudziem komersantiem. Jāņem vērā, ka uzņēmumu īpašniekiem bieži vien ir jāmaksā arī citi nodokļi, kas tiešā vai pastarpinātā vaidā ietekmē arī uzņēmuma vieglo transporta līdzekļu nodokļa maksāšanu.