Drošas braukšanas pamatprincipi
Kā rāda pieredze, braukšana ar auto ir, iespējams, visbīstamākā nodarbe. Ja jūs to apzināties, jūs jau esat vienu soli tuvāk tam, lai kļūtu par piesardzīgu autobraucēju.
1. Pārbaudiet savu automašīnu. Pārbaudiet automašīnas bremzes, riepas, gaismas, kā arī logu tīrītājus, kuriem nereti tiek pievērsta nepelnīti maza uzmanība. Noteikti piesprādzējieties un raugiet, lai arī pasažieri piesprādzētos.
2. Koncentrējieties. Piedaloties ceļu satiksmē, visapkārt notiek tik daudzas aktivitātes, tāpēc nekādā gadījumā nenovērsiet uzmanību no ceļa, lai pēc iespējas ātrāk varētu pamanīt kādu apdraudējumu un spētu laikus uz to reaģēt. Koncentrēšanās ir drošas braukšanas pamatprincipu galvenais princips.
3. Saglabājiet mieru. Lai vai kā, nekad neļaujiet sastrēgumiem jūs satraukt un izraisīt jūsos dusmas. Vienīgais, kas jums šādās situācijās atliek, ir samierināšanās, ka brauciens, kas parasti ilgst 20 minūtes, šoreiz ilgs pusstundu, tāpēc lieki nesatraucaties.
4. Uz ceļiem ieturiet distanci. Saprotams, ka lēnie autobraucēji uz lielceļiem var būt kaitinoši, tomēr to lamāšana arī neko neatrisinās.
5. Samaziniet braukšanas ātrumu. Jāsteidzas, it īpaši darba dienu rītos, ir visiem, tomēr pārmērīgi liela steiga uz nākamo tikšanos var beigties ar to, ka jūs uz to neieradīsities vispār.
6. Ņemiet vērā laika apstākļus. Neignorējiet laika apstākļus un atcerieties to, ka tie var arī ātri mainīties, proti, ja ceļa sākumā apledojuma nebija, tas nebūt nenozīmē to, ka, piemēram, kilometru tālāk tā arī nebūs.
7. Nekādos apstākļos nelietojiet tālruni. Pat ja jūsu tālrunis piedāvā jums brīvroku sistēmu, sarunas braukšanas laikā tomēr vajadzētu ierobežot, jo tās novērš uzmanību no ceļa. Ne velti sarunāšanās pa mobilo telefonu braukšanas laikā ir pārkāpums, par kuru tiek izteikts brīdinājums vai pat piemērots naudas sods, jo tas var izraisīt ceļu satiksmes negadījumu. Vienīgā situācija, kad, atrodoties automašīnā, ir atļauts runāt pa telefonu, ir laiks, kad jūsu automašīna stāv uz vietas.
8. Nevadiet automašīnu noguruši. Ja jūtat, ka jums nāk miegs vai nepārvarams nogurums, apstājieties, apmēram 20 minūtes nosnaudieties, kā arī iedzeriet kādu kofeīnu saturošu dzērienu. Jāpiemin, ka logu atvēršana un skaļas mūzikas klausīšanās šādā situācijā nepalīdzēs.
9. Nekādā gadījumā nevadiet auto reibumā. Pat pēc viena dzēriena un pat atļauto promiļu robežās jūsu spējas vadīt automašīnu un savlaicīgi reaģēt būtiski samazinās, kaut gan pašiem tā var nešķist.
10. Vienmēr uzmanīgi izlasiet medikamentu lietošanas pamācību. Ir noteikti medikamenti, kuru lietošanas dēļ jums noteikti vajadzētu izvairīties no jebkādu transportlīdzekļu vadīšanas. Lai gan uz medikamentiem, kurus lietojot, nedrīkst braukt ar auto, tiek attēlots sarkans trijstūris, ir arī daudzi citi medikamenti, kuri var radīt miegainību un samazināt koncentrēšanās spējas, kas, kā jau zināms, ir būtiskākais priekšnosacījums drošai auto vadīšanai.
11. Bremzēšana ārkārtas situācijās. Lielākā daļa automašīnu ir aprīkota ar bremžu pretbloķēšanas sistēmu ABS. Šādā gadījumā, no visa spēka nospiežot bremžu pedāli līdz galam, jāatceras, ka jūs joprojām varat stūrēt, vadot automašīnu tur, kur nepieciešams. Ja jūsu automašīnai nav ABS un bremzēšanas laikā riteņi tiek nobloķēti, braukšanas virziena mainīšanai uz mirkli ir jāatlaiž bremzes, bet pēc tam atkal jāturpina bremzēt.
12. Kad pēkšņi nestrādā bremzes, saglabājiet mieru. Šādās situācijās jāpumpē bremžu pedālis, pakāpeniski jānovelk rokas bremze, kā arī pakāpeniski jāpārslēdzas uz zemākiem pārnesumiem, tādējādi samazinot braukšanas ātrumu.
13. Kad izslīd auto aizmugurējie riteņi. Šādās situācijās jāpagriež stūre izslīdešanas virzienā, tādējādi to pārtraucot.
14. Kad izslīd auto priekšējie riteņi. Šādās situācijās nekādā gadījumā negrieziet stūri uz līkuma pusi, bet gan nedaudz jāpagriež atpakaļ, tādējādi atjaunojot riteņu saķeri.