Drošas braukšanas pamatprincipi
Taupīga braukšana nozīmē ne vien tehnisku automašīnas saudzēšanu, bet arī naudas ekonomiju uz degvielas rēķina, un kam gan mūsdienās naudas ietaupīšana nešķiet svarīga? Kā rāda pētījumi, taupīgi braucot, mēs varam ietaupīt no pāris līdz pat 20 eiro katru mēnesi. Vai nav iespaidīgi? Lai arī jūs ik mēnesi varētu veidot šādus ietaupījumus, iepazīstieties ar taupīgas braukšanas pamatprincipiem turpinājumā.
1. Lieki nenoslogojiet automašīnu
Jāatceras, ka jo smagāka ir automašīna, jo vairāk degvielas tā patērē. Šī iemesla dēļ nekad bez vajadzības nevadājiet līdzi bagāžniekā vai salonā liekas mantas, jo ne vien smagas lietas, bet arī vieglu lietu kopsumma var palielināt automašīnas svaru un līdz ar to arī degvielas patēriņu. Šajā gadījumā jāatgādina, ka arī jumta bagāžnieks rada lieku svaru, tāpēc tad, kad tas jums nav vajadzīgs, noņemiet to.
2. Regulāri pārbaudiet riepu spiedienu
Vismaz reizi mēnesī vajadzētu pārbaudīt gaida spiedienu riepās, ko iespējams izdarīt teju ikvienā degvielas uzpildes stacijā. Braukšana ar nepareizu spiedienu riepās ir ne vien bīstama, bet arī ietekmē degvielas patēriņu. Ja spiediens ir mazāks par nepieciešamo, degvielas patēriņš palielinās. Auto ražotāji nosaka, ka gaisa spiedienam riepās jābūt no 1,8 līdz 2,2 atmosfērām atkarībā no auto markas.
3. Brauciet vienmērīgā ātrumā
Braukšana bez pēkšņiem paātrinājumiem un nevajadzīgas bremzēšanas samazina patērētās degvielas daudzumu. Pēkšņu darbību – ātrumu palielināšanas vai samazināšanas – laikā auto patērē vairāk degvielas, jo šo darbību laikā tiek noslogota visa automašīnas sistēma, proti, tai ir jāpieliek vairāk pūļu nekā vienmērīgas braukšanas laikā.
4. Samaziniet braukšanas ātrumu
Kā pierādīts, palielinot automašīnas braukšanas ātrumu virs 97 km/h, degvielas patēriņš pieaug par 7% – 23%.
5. Pielāgojiet ātrumkārbas pārnesumus dzinēja apgriezieniem
Mazāks degvielas patēriņš ir tad, kad dzinējs darbojas ar maziem apgriezieniem. Benzīna dzinējiem tie ir 2400 apgriezieni minūtē, bet dīzeļdzinējiem – 2000 apgriezieni minūtē. Lai samazinātu degvielas patēriņu, lielāku apgriezienu gadījumā ir nepieciešams augstāks pārnesums.
6. Regulāri mainiet filtrus
Degvielas patēriņu veicina arī aizsērējuši gaisa un degvielas filtri, tāpēc parūpējieties par to regulāru nomaiņu.
7. Bez nepieciešamības nelietojiet gaisa kondicionētāju
Gaisa kondicionētāja darbība arīdzan veicina degvielas patēriņa pieaugumu, tāpēc bez vajadzības nelietojiet to. Jāpiebilst, ka kondicionētāja nelietošana ne vien ietaupīs degvielu, bet arī pagarinās kondicionētāja darbības mūžu.
8. Izvēlieties maršrutus ar mazāku satiksmi
Te jāatgriežas pie 3. punkta – kā zināms, intensīvā satiksmē mēs esam spiesti biežāk apstāties, uzsākt braukšanu vai pat apdzīt priekšā braucošos automobiļus, turpretī satiksmē, kas nav noslogota, mēs varam braukt vienmērīgi, tādējādi ietaupot degvielu. Kā pierādīts, braucot garāku ceļa posmu bez intensīvas satiksmes mēs patērējam mazāk degvielas nekā braucot īsāku ceļa posmu ar intensīvu satiksmi.
9. Pirms braukšanas nesildiet automašīnu
Kurš gan neuzskata ziemā par vajadzīgu pirms braukšanas uzsildīt savu auto? Kā izrādās, tā ir uzskatāma par nesaimniecisku rīcību, jo auto darbojoties un stāvot arīdzan patērē degvielu, kā arī auksts dzinējs patērē vairāk degvielas nekā uzsilis, bet ātrāk tas uzsilst tad, kad ar to tiek braukts, nevis stāvēts uz vietas. Šo iemeslu dēļ, vislabāk ir auto iesildīt, uzreiz dodoties ceļā.
10. Kad vien iespējams, lietojiet brīvgaitas pārnesumu
Piemēram, braucot lejā pa kalnu, ir pavisam droši un pat ieteicami lietot brīvgaitas pārnesumu jeb “izņemt no ātruma”, jo tādējādi tiek ietaupīta degviela. Savukārt ziemā par šo paradumu vajadzētu aizmirst.
11. Samaziniet vēja pretestību
Veriet logus vaļā vien tad, kad automašīnas braukšanas ātrums ir mazāks par 50 km/h. Ja ātrums ir lielāks un ja tas ir iespējams, ieteicams lietot gaisa kondicionēšanas sistēmu. It viss, piemēram, piekabes, jumta bagāža un pat dubļi, kas palielina vēja pretestību, palielina arī nobraukumu.
12. Brauciet ar iespējami lielāko pārnesumu
Kā rāda pieredze, jo mazāks pārnesums, jo vairāk degvielas tas patērē, tāpēc laicīgi pārslēdzieties uz lielākiem pārnesumiem.
13. Nepalieliniet dzinēja apgriezienus vairāk par 3000
Lielākajai daļai automašīnu nav ieteicams palielināt dzinēja apgriezienus vairāk par 3000 apgriezieniem minūtē, jo tā tiek palielināts arī degvielas patēriņš.
14. Nebrauciet ar lieliem apgriezieniem, kamēr auto nav iesilis
Kamēr automašīna nav iesilusi, ko var noteikt eļļas temperatūras rādītājā, tikmēr nav ieteicams braukt ar lieliem apgriezieniem.
15. Nokrišņu laikā brauciet lēnāk
Ūdens rada vēl lielāku pretestību nekā gaiss, turklāt apgrūtina arī braukšanu, apdraudot ceļu satiksmes dalībniekus, tāpēc nokrišņu laikā brauciet lēnāk.