Kā atšķiras KASKO no OCTA?
Visiem sauszemes transporta līdzekļiem ir pieejami divi apdrošināšanas veidi – KASKO un OCTA. Varētu rasties jautājums, kāpēc transportlīdzekļiem ir nepieciešamas divas dažādas apdrošināšanas, tomēr tam ir ļoti loģisks izskaidrojums. Katri apdrošināšanai ir atšķirīgs nelaimes gadījumu segums, kompensāciju saņemšanas kārtība un citi aspekti.
OCTA ir sauszemes transportlīdzekļu īpašnieku civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana. Eiropas Savienībā un tajā skaitā Latvijā, OCTA polise ir obligāta visiem sauszemes mehāniskajiem transporta līdzekļiem un piekabēm, kas piedalās ceļu satiksmē un ir reģistrēti Ceļu satiksmes drošības direkcijā vai Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā. Latvijā iegādāta OCTA polise ir derīga visā Eiropas ekonomikas zonā un Šveicē, bet dodoties uz pārējām valstīm ir jākārto papildus dokumenti. OCTA polise ir paredzēta gadījumiem, kad viens transportlīdzekļa vadītājs ir izraisījis ceļu satiksmes negadījumu un nodarījis zaudējumus (gan materiālus, gan nemateriālus) citai personai. Bez OCTA polises visi zaudējumi būtu jāsedz pašam negadījuma izraisītājam, bet ar polisi, visus zaudējumus sedz negadījuma izraisītāja apdrošināšanas kompānija.
KASKO ir brīvprātīga sauszemes transportlīdzekļu apdrošināšana. Tās darbības zona ir atkarīga no līguma nosacījumiem. KASKO sedz zaudējumus transporta līdzekļa bojājumu, laupīšanas vai zādzības gadījumā. Tas nozīmē, ka KASKO polises īpašnieks ir pasargāts no jebkādiem nelaimes gadījumiem, kas saistīti ar apdrošināto transporta līdzekli, tomēr ir daudzi izņēmuma gadījumi, kad kompensācijas apdrošināšanas kompānija drīkst neizmaksāt, piemēram, ja bojājumu rašanās laikā, transporta līdzekļa vadītājs ir pārkāpies likumu (braucis alkohola reibumā, braucis bez tiesībām u.c.)
Tātad, kā galveno atšķirību jāmin tas, ka OCTA ir obligāta visiem transporta līdzekļiem, kas ir reģistrēti Latvijā un kuri piedalās ceļu satiksmē, bet KASKO ir brīvprātīga. Tātad KASKO apdrošināšanu var izmantot papildus obligātajai OCTA apdrošināšanai, lai gūtu papildus nelaimes gadījumu segumus.
Arī pats nelaimes gadījumu sagums abiem apdrošināšanas veidiem ir atšķirīgs, proti, OCTA pasargā tikai ceļu satiksmes negadījumā cietušos transporta līdzekļu vadītājus no civiltiesiskās atbildības un izmaksā kompensāciju lai segtu gan nodarītos materiālos, gan nemateriālos zaudējumus, bet KASKO segums ir daudz plašāks. KASKO polises īpašniekiem kompensācijas tiek izmaksātas arī tad, ja bojājumi transporta līdzeklim tiek radīti jebkādos citos apstākļos, piemēram, dabas katastrofu, zādzības, krītošu objektu vai citu apstākļu dēļ.
Vēl atšķirīga ir arī kārtība kādā kompensācijas tiek piešķirtas. OCTA polises gadījumā cietušajai personai ir jāvēršas pie tās apdrošināšanas kompānijas, ar kuru ir noslēdzis līgumu ceļu satiksmes negadījuma izraisītājs. Tātad tā kompānija, ar kuru jums ir noslēgts apdrošināšanas līgums, jums pašam kompensāciju neizmaksās, ja vien jums nav paplašinātā OCTA+ polise. KASKO polises īpašniekiem gan, nelaimes gadījumā, ir jāvēršas pie savas apdrošināšanas kompānijas, kas izvērtēs vai piešķirt jums kompensāciju.
KASKO apdrošināšana ir daudz dārgāka nekā OCTA. Tā galvenais iemesls ir tieši plašākais nelaimes gadījumu segums, lai gan abiem apdrošināšanas veidiem polises cena ir atkarīga no dažādiem faktoriem. OCTA polises cenu galvenokārt ietekmē automašīnas vērtība, gads un ceļu satiksmes negadījumu vēsture, bet KASKO polisei tieši automašīnas vērtība un pašrisks.
Kaut gan abi apdrošināšanas veidi ir paredzēti sauszemes transportlīdzekļu apdrošināšanai, tās princips un nosacījumi ir ļoti atšķirīgi. OCTA ir obligāta visiem transporta līdzekļu īpašniekiem, lai pasargātu visus satiksmes dalībniekus, bet KSKO apdrošināšana ir paredzēta, lai pasargātu savu automašīnu no visdažādākajiem nelaimes gadījumiem.