Kā braukt lietus laikā?
Daudzi autovadītāji, jo īpaši tie, kuriem ir ilga braukšanas pieredze, nemaina savus braukšanas paradumus atkarībā no laika apstākļiem. Vienalga vai līst lietus, snieg sniegs, ir migla, vai citi šķēršļi, tiek izvēlēts tas pats braukšanas ātrums un netiek ievērota papildus piesardzība, tomēr tas rada nopietnus drošības riskus. Laika apstākļi ir jāņem vērā un īpaši jāpiedomā pie auto vadīšanas lietus laikā, jo slapjums padara ceļa virsmu slidenu, kā arī lietus ievērojami ierobežo redzamību. Lai izvairītos no negadījumiem, jāievēro sekojošus drošības pasākumus, braucot lietus laikā.
Pirmkārt, ir jāsamazina vispārējais braukšanas ātrums. Atkarībā no tā, cik stipras ir lietus gāzes un kāds ir ceļš, pa kuru tiek braukts, autovadītājam ir jāspēj izvērtēt, kādam ir jābūt braukšanas ātrumam. Ceļa zīmēm un vispārējiem braukšanas ierobežojumiem šajā gadījumā nav nozīmes – ir jāizvēlas tās ātrums, lai spētu kontrolēt automašīnu jebkurā situācijā un skaidri redzēt, kas notiek uz ceļa. Atsevišķos gadījumos, braukšanas ātrumu ieteicams samazināt pat līdz 30 km/h apdzīvotā vietā un 50 km/h ārpus apdzīvotas vietas, bet ar ātruma ierobežojumiem arī nevajag pārspīlēt, lai nebremzētu visu satiksmi.
Uz slapja ceļa nekādā gadījumā nedrīkst izdarīt straujus manevrus. Tas rada nopietnus drošības draudus ne tikai pašam autovadītājam un pasažieriem viņa automašīnā, bet arī visiem citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, jo pastāv liela iespēja, ka neizdosies savaldīt savu spēkratu un notiks sadursme ar kādu citu ceļu satiksmes dalībnieku. Strauju manevru veikšana lietus laikā ne vien var izraisīt vienkāršu slīdēšanu, bet arī akvaplanēšanu jeb saķeres zaudēšanu ar ceļa virsmu. Akvaplanēšanu izraisa ūdens slānis starp riepām un ceļa virsmu, kas liek autovadītājam zaudēt jebkādu kontroli pār savu automašīnu.
Arī distances ievērošana ar priekšā braucošo automobili ir īpaši būtiska lietainā laikā. Noteikti jāievēro tā saucamais piecu sekunžu likums. Tas nozīmē, ka priekšējam automobilim jāatrodas vismaz tādā attālumā, lai piecu sekunžu laikā uzsākot bremzēšanu, nenotiktu sadursme. Kā jau tika minēts, lietus laikā ceļš ir īpaši slidens, līdz ar to sadursmes iespēja ir krietni lielāka. Bremzēšanas ceļš ievērojami palielinās, jo jāpierēķina arī iespējamais slīdēšanas ceļš, līdz ar to drošība samazinās.
Vēl jāievēro īpaši nosacījumi attiecībā uz distanci, ja runa ir par īpaši ātri braucošiem vai lieliem transporta līdzekļiem. Citu transporta līdzekļu braukšanas paradumus ietekmēt nav iespējams, bet ir iespējams pasargāt sevi no viņiem. Jācenšas izvairīties no transporta līdzekļiem, kas sev apkārt rada lielas šļakatas, jo tas vienlaicīgi, gan apgrūtina redzamību, ūdens dēļ, kas nonāk uz vējstikla, kā arī ievērojami pasliktina spēju manevrēt, jo apkārt ir liels ūdens daudzums. Šādus transporta līdzekļus nav ieteicams ne apdzīt, ne tiem tuvu sekot.
Lietus laikā noteikti nevar aizmirst par vējstikla tīrītājiem. Tie ir ļoti nepieciešami, jo pat nelieli ūdens pilieni uz logiem ievērojami ietekmē redzamību. Atkarībā no tā cik stipras ir lietus gāzes, ir nepieciešams uzstādīt nepieciešamo vējstiklu tīrītāju režīmu. Nekādā gadījumā nevajag riskēt un braukt ar slapjiem logiem. Svarīgi ir sekot līdzi, lai slotiņas nebūtu nolietotas, jo tas var radīt svītras uz logiem, kuras arī pasliktina redzamību. Sekojiet līdzi vējstiklu tīrītāju stāvoklim un jau laikus tos nomainiet.
Vēl ir īpaši jāpievērš uzmanība peļķēm. Ja iespējams, tās ir ieteicams apbraukt, bet ja tas nav iespējams, ieteicams tām izbraukt cauri ar nemainīgu braukšanas ātrumu. Nav ieteicams strauji samazināt ātrumu, kā to daudzi dara, jo tas tikai palielina iespēju, ka peļķē iestigsiet. Ja peļķi nevar apbraukt, bet tās dziļums ir pietiekoši liels, lai aizsniegtu automašīnas šasiju, labāk ir griezties atpakaļ vai meklēt citu ceļu. Braukt cauri šādām peļķēm ir ļoti bīstami. Ūdens var iekļūt automašīnas dzinējā vai citās vietās un sabojāt tās elektroniku vai pat dzinēju.
Vēl ir jāpiedomā pie tā, kādas gaismas slēgt, lai uzlabotu redzamību. Tas lielā mērā ir atkarīgs no lietus vaida. Ja lietus ir malks un atgādina miglu, ieteicams lietot miglas lukturus. Ja lietus gāzes ir ļoti spēcīgas un izteiktas, jālieto parastie dienas lukturi. Nevajadzētu lietot tālās gaismas, jo lietus laikā gaisma atstarojas un pretim braucošajiem transporta līdzekļiem gaismas šķiet īpaši spilgtas. Tas var apžilbināt pretī braucošo transporta līdzekļa vadītāju, kas apdraud gan viņu, gan arī jūs pašu.
Braucot lietus laikā, vienmēr domājiet par sevi, saviem pasažieriem un citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Neriskējiet un ievērojiet drošas braukšanas principus, lai ikviens uz ceļa varētu justies droši.