Kā jārīkojas pēc ceļu satiksmes negadījuma?
Ceļu satiksmes negadījums ir fakts, ar kuru ikviens transportlīdzekļa vadītājs vēlētos nekad nesaskarties, jo, kā zināms, ikviens ceļu satiksmes negadījums ir saistīts arī ar lielākiem vai mazākiem zaudējumiem – finansiāliem vai veselības, vai, vēl ļaunāk, dzīvības. Ja nu tomēr ir nācies iekļūt ceļu satiksmes negadījumā, ir būtiski zināt vadlīnijas, kā kurā situācijā būtu vispareizāk rīkoties, jo ne vienmēr, piemēram, policijas izsaukšana uz negadījuma vietu vai saskaņotā paziņojuma aizpildīšana ir pareizākais un izdevīgākais lēmums.
Situācijā, kad ceļu satiksmes negadījumā nav cietušu personu, ir iesaistītas tikai 2 braukt spējīgas automašīnas, nav nodarīti materiāli zaudējumi trešās personas mantai, ir jāveic visas iespējamās darbības, lai samazinātu vai novērstu turpmākos zaudējumus, kā arī jāaizpilda saskaņotais paziņojums, pirms tā aizpildīšanas vienojoties ar otru transportlīdzekļa vadītāju par notikušā negadījuma apstākļiem, kas šķiet, ir sarežģītākais, jo katrs transportlīdzekļa vadītājs vēlas situāciju vērtēt no sava subjektīvā viedokļa un maksimāli attaisnot savu vainu notikušajā. Pēc ceļu satiksmes negadījuma ieteicams pierakstīt arī liecinieku kontaktinformāciju, kas vēlāk var noderēt, ka situācija būs sarežģīta, kā arī visas iespējamās negadījuma pazīmes. Tāpat ieteicams negadījumu vietu arī nofotografēt ar fotokameru vai mobilo telefonu. Līdzko tas ir iespējams, tomēr ne vēlāk kā 1 mēnesi pēc negadījuma, vainīgajam transportlīdzekļa vadītājam savam apdrošinātājam jāiesniedz pieteikums par ceļu satiksmes negadījumu, saskaņotais paziņojums, kā arī citus ar negadījumu saistītos dokumentus. Gadījumā, kad cietušā apdrošinātājs nav zināms, iesniegums ir jāiesniedz LTAB jeb Latvijas Transportlīdzekļu apdrošināšanas birojā.
Situācijā, kad ceļu satiksmes negadījumā ir cietušie, ir iesaistīti vairāk kā 2 transportlīdzekļi vai ir bojāta trešās personas manta, ir jāveic visas iespējamās darbības, lai mazinātu vai novērstu turpmākos zaudējumus, jāizsauc attiecīgie operatīvie dienesti, kā arī obligāti ir jāizsauc ceļu policija, lai tā sastādītu protokolu par notikušo. Pēc tam, līdz ko tas ir iespējams, bet arī ne vēlāk kā viena mēneša laikā no ceļu satiksmes negadījuma dienas, cietušajam transportlīdzekļa vadītājam ir jāiesniedz vainīgā transportlīdzekļa apdrošinātājam pieteikums par ceļu satiksmes negadījumu, ceļu policijas protokola kopija, kā arī visi citi dokumenti, kas ir saistīti ar ceļu satiksmes negadījumu un var palīdzēt situācijas atrisināšanā.
Situācijā, kad ceļu satiksmes negadījums ir noticis ārzemēs un kad negadījumā nav cietušo un ir iesaistītas tikai 2 automašīnas, kas var turpināt braukšanu, uz notikuma vietu jāizsauc policija vai jāaizpilda saskaņotais paziņojums. Pēc tam vainīgajam transportlīdzekļa vadītājam jāiesniedz cietušajam visa nepieciešamā informācija, kas saistīta ar vainīgā transportlīdzekli un apdrošināšanas kompāniju, kurā ir noformēta vainīgā OCTA polise. Pēc atgriešanās Latvijā vainīgajam par notikušo negadījumu jāinformē sava apdrošināšanas kompānija. Turpretī cietušajam transportlīdzekļa vadītājam par negadījumu nekavējoties jāziņo policijai vai jāaizpilda saskaņotais paziņojums, kā arī jānoskaidro pēc iespējas pilnīgāka informācija par vainīgā vadītāja transportlīdzekli, proti, tā reģistrācijas valsts, apdrošināšanas kompānijas nosaukums, polises numurs, kā arī vainīgā vadītāja personas dati u.c. informācija, kas varētu noderēt situācijas noskaidrošanā. Cietušajam ir jāvēršas pie vainīgā vadītāja apdrošinātāja, iesniedzot tam visus nepieciešamos dokumentus, kā arī Latvijā jāsazinās ar LTAB vai jebkuru OCTA apdrošinātāju, lai noskaidrotu vainīgā vadītāja ārvalsts transportlīdzekļa OCTA apdrošināšanas sabiedrības prasību kārtošanas pārstāvi Latvijā, tomēr gadījumā, ja vainīgā vadītāja apdrošināšanas sabiedrībai nav pārstāvja Latvijā vai tā transportlīdzeklis nav apdrošināts, cietušais var griezties pie jebkuras Latvijas OCTA apdrošināšanas kompānijas.
Negadījuma vietu pieļaujams pamest tikai tādā gadījumā, kad tajā ir iesaistīts tikai viens transportlīdzeklis, nav cietušo, kā arī nav nodarīti nekādi bojājumi trešās personas mantai. Citos gadījumos, kas minēti iepriekš, pamest ceļu satiksmes negadījuma vietu ir kategoriski aizliegts – balstoties uz Latvijas likumdošanu, tas ir smags pārkāpums, kas ir sodāms ar naudas sodu un / vai ar autovadītāja tiesību atņemšanu līdz 2 gadiem, kā arī citāda veida soda sankcijām.
Nekādā gadījumā, pat liela aukstuma apstākļos, pēc ceļu satiksmes negadījuma ir aizliegts lietot alkoholu, narkotikas vai psihotropās vielas, jo policijai izdarot nepieciešamās reibuma stāvokļa pārbaudes un konstatējot reibumu, apreibušajam vadītājam pienākas tik pat bargs sods kā apstākļos, kad ceļu satiksmes negadījums būtu izdarīts kādu apreibinošu vielu ietekmē.