Kā pārvarēt nelabumu braukšanas laikā?
Nelabums, kā rāda pieredze, braucot automašīnā, skar galvenokārt bērnus, tomēr ļoti bieži šī problēma saglabājas arī esot pieaugušam, sagādājot nepatīkamus brīžus un diskomfortu jebkura garāka pārbrauciena laikā vai pat atrodoties pilsētas sastrēgumos. Ja arī jūs nomoka šī problēma, turpinājumā lasiet par to, kā pārvarēt nelabumu un kā ātrāk no tā atgūties, ja tas tomēr ir piemeklējis jūs.
Pārvietojoties ar transportlīdzekli, neskatoties uz to, vai tas ir automobilis, sabiedriskais transports, lidmašīna vai kuģis, cilvēka ķermenis vairāk vai mazāk tiek šūpots. Lai smadzenes tiktu noturētas vertikālā stāvoklī, tās balstās kā uz to, ko redz acis, tā arī uz vestibulārā jeb līdzsvara aparāta raidīto informāciju. Kad cilvēka ķermenis tiek šūpots, smadzenes apjūk, un vestibulārais aparāts tiek sakairināts, rezultātā izraisot sliktu dūšu. Ja vestibulārā aparāta kairinājums netiek novērsts, nelabuma sajūta var izraisīt ģīboni. Šāds nelabuma stāvoklis tiek saukts par jūras slimību jeb kinetozi, kura vairākumā gadījumu skar 2 līdz 12 gadus vecus bērnus, grūtnieces, kā arī tos, kas cieš no migrēnas, jo šo cilvēku vestibulārais aparāts ir daudz jūtīgāks.
Svarīgākais, kas būtu jāatceras cilvēkiem, kuriem ir jūras slimība, ir fakts, ka pirms nelabuma lēkmes sākuma ievērojami saasinās it visas cilvēka maņas, tāpēc tad, kad tiek konstatēts šāds stāvoklis, cilvēks var būt pavisam drošs, ka tuvojas nelabums. Ja iespējams, tādā situācijā var braukšanu pārtraukt vai uz kādu brīdi no transportlīdzekļa izkāpt. Gadījumos, kad neko no iepriekš minētā nav iespējams izdarīt, pieturieties pie turpinājumā aprakstītajām metodēm, kas jūsu pārbraucienus var padarīt vieglākus.
Cilvēkiem, kuriem ir tendence uz jūras slimību, drošākais līdzeklis pret nelabuma sajūtu ir miegs, bet braucošā transportlīdzeklī – sēdēšana automašīnas priekšējā sēdeklī, jo ceļa vērošana un koncentrēšanās uz ceļu palīdz saglabāt vestibulārā aparāta līdzsvaru, kā arī svaigs gaiss, kam īpaša nozīme ir karstā laikā. Šī iemesla dēļ nav vēlama lūkošanās pa sāna logiem, lasīšana, kā arī spēlīšu spēlēšana telefonā, jo tas var tikai saasināt nelabuma rašanos. Tāpat pirms gariem pārbraucieniem nevajadzētu arī ieturēt bagātīgu maltīti, kas var pastiprināt nelabuma risku.
Lai izvairītos no nelabuma kāda garāka pārbrauciena laikā arī tad, ja nekad nav bijusi saskare ar jūras slimību, iespējams lietot arī medikamentus, kas var palīdzēt pret sliktu dūšu un citiem jūras slimības simptomiem. Pieaugušajiem un jauniešiem, kas vecāki par 14 gadiem, ir iespēja lietot bezrecepšu medikamentus, kuru sastāvā ir antihistamīna un B6 vitamīna kombinācija. Šādi medikamenti ir jālieto ik pēc 4 līdz 6 stundām, bet bērniem vecumā no 6 līdz 14 gadiem – ik pēc 6 līdz 8 stundām. Tāpat ir pieejami arī homeopātiski preparāti, kurus jālieto 3 reizes dienā ik pēc 3 stundām. Savukārt smagos gadījumos, kad pasažieris izjūt lēkmjveida reiboņus, preparātus ieteicams lietot ik pēc 15 minūtēm.
Noteikti nevajag piemirst arī par augu izcelsmes uztura bagātinātājiem, īpaši tiem, kas satur ingveru. Šādas tabletes palīdz saglabāt labu pašsajūtu, novērš nelabumu, atvieglo gremošanas traucējumus, novērš vēdera uzpūšanos, galvas reiboņus, drebuļus, kā arī svīšanu. Šāda tipa tabletes ir piemērotas kā pieaugušajiem, tā arī bērniem no 2 gadu vecuma. Šādas tabletes parasti ir jāiedzer 1 stundu pirms braukšanas, tādējādi saglabājot to iedarbību uz 4 līdz 8 stundām. Ja braukšana ilgst ilgāk, protams, tablete ir jāiedzer atkārtoti. Ņemot vērā to, ka svarīgākā šādu tablešu aktīvā viela ir ingvers, drošības labad iespējams paņemt līdzi arī, piemēram, ingvera tēju vai konfektes.
Ņemot vērā to, ka nelabuma sajūtu rada vestibulārajam aparātam radītais stress, nepatīkamos simptomus iespējams novērst arī ar vieglu nomierinošo līdzekļu palīdzību, piemēram, baldriāni. Līdzīga iedarbība ir arī piparmētru tējai. Brīdī, kad norit veģetatīvās nervu sistēmas uzbudinājums, smadzenes pieprasa saldu, tāpēc, jūtot nelabuma tuvošanos, iespējams nosūkāt arī kādu saldu konfekti vai pakošļāt saldu košļājamo gumiju. Jāpiebilst, ka košļāšanas un sūkāšanas process pats par sevi palīdz līdzsvarot vestibulāro aparātu.