Kā rīkoties, ja ceļu satiksmes negadījuma izraisītājs pamet notikuma vietu?
Ik dienu tiek fiksēts kāds ceļu satiksmes negadījums, kurā vainīgais transporta līdzekļa vadītājs ir pametis notikuma vietu. Parasti gan tie ir gadījumi, kad vien nedaudz cietusi kāda cita automašīna, bet mēdz būt arī situācijas, kad uz ceļa nelaimē tiek pamesti ievainoti cilvēki. Jebkurā gadījumā bēgšana no notikuma vietas ir kriminālpārkāpums un vainīgais autovadītājs tādā veidā var tikai iekulties vēl lielākās nepatikšanās, bet kā šādā situācijā vajadzētu rīkoties cietušajam?
Rīcības scenāriji, pirmkārt ir atkarīgi no cietušās personas rīcībā esošās informācijas un pierādījumiem. Piemēram, ja ceļu satiksmes negadījums ir noticis brīdī, kad cietušais autovadītājs atrodas savā transporta līdzeklī un pats redz kā norisinās negadījums, viņam ir jāpiefiksē transporta līdzekļa reģistrācijas numurs un pēc iespējas ātrāk jāziņo policijai par ceļu satiksmes negadījumu un faktu, ka vainīgais transporta līdzekļa vadītājs ir pametis notikuma vietu. Šādā veidā policijas pārstāvji ātri vien varēs atrast otru negadījumā iesaistīto transporta līdzekli un līdz ar to arī tā vadītāju. Pat tad ja šis ceļu satiksmes negadījuma izraisītājs negadījuma faktu noliegs, to var pierādīt pēc bojājumiem uz viņa adītā transporta līdzekļa. Tieši tāpēc ir tik būtiski par negadījumu ziņot pēc iespējas ātrāk, lai vainīgais nepaspētu noslēpt pierādījumus. Ja ceļu satiksmes negadījuma izraisītāja vainu izdosies pierādīt, tad viņa apdrošinātāji izmaksās cietušajam kompensāciju.
Sarežģītāka situācija ir tad, ja cietušais transporta līdzekļa vadītājs nav varējis piefiksēt ceļu satiksmes negadījuma izraisītāja transporta līdzekļa reģistrācijas numuru vai kā citādi pierādīt faktu, ka negadījums ir noticis. Tad viņa iespējas panākt taisnīgumu ir visai niecīgas. Šādos gadījumos tiek izšķirti divi gadījumi – ja cietušas personas un ja cietusi manta (transporta līdzeklis).
Pirmajā gadījumā, kad cietusi ir ne vien mata, bet arī cilvēki, neatkarīgi no tā, vai tiek identificēts ceļu satiksmes negadījuma izraisītājs, vai nē, kompensācija tiek izmaksāta. Šī kompensācija tiek maksāta no OCTA Garantijas fonda un to ir jāpiesaka, paziņojot par negadījuma faktu un apstākļiem savam apdrošinātājam. Tas ir jādara uzreiz pēc negadījuma, lai varētu pierādīt, ka cietusī persona traumas ir guvusi tieši ceļu satiksmes negadījumā, nevis kādā citā situācijā.
Otrajā gadījumā, kad cietusi ir tikai manta, cerība uz apdrošinātāju kompensāciju ir ļoti niecīga. Ja nekādā veidā nav iespējams identificēt ceļu satiksmes negadījuma izraisītāju, OCTA apdrošinātājiem pēc likuma nav pienākums izmaksāt kompensāciju cietušajam, jo ir nepietiekami pierādījumi, lai varētu konstatēt, ka negadījums vispār ir noticis un ka kāds to ir izraisījis. Šādā situācijā kompensācija tiks izmaksāta tikai tad, ja cietušajam ir iegādāta KASKO polise. Par spīti faktam, ka ir mazas izredzes uz kompensāciju, par ceļu satiksmes negadījumu un arī faktu, ka vainīgais ir pametis notikuma vietu, nekavējoties ir jāinformē policija. Ja vien bojājumi nav ļoti nopietni un mērāmi lielās naudas summās, visticamāk, ka nekāda nopietnā izmeklēšana netiks uzsākta, bet tomēr pastāv neliela iespēja, ka policijas pārstāvjiem varētu izdoties atrast ceļu satiksmes negadījuma izraisītāju un saukt viņu pie atbildības.
Ja tomēr autovadītājs nevar samierināties ar to, ka vainīgais tiek cauri sveikā un viņš nesaņem kompensāciju par nodarījumu, ir daži veidi, kā mēģināt sameklēt vainīgo autovadītāju paša spēkiem. Piemēram, ja negadījums ir noticis kādā autostāvvietā, vai blakus kādam uzņēmumam vai iestādei, pastāv liela iespēja, ka kaut kur tuvumā atrodas videonovērošanas kameras. Ja sadarbosieties ar policijas pārstāvjiem, pastāv liela iespēja, ka šos videoierakstus varēsiet noskatīties un atrast ceļu satiksmes negadījuma izraisītāju.
Vēl mūsdienās bieži tiek meklēti aculiecinieki. Visvieglāk ir izveidot sludinājumu sociālajos tīklos, ar lūgumu atsaukties aculieciniekiem, kas konkrētā vietā un laikā ir atradušies notikuma vietā. Šādā veidā ir iespējams uzrunāt ļoti lielu auditoriju, tāpēc pastāv diezgan liela iespēja atrast vainīgo. Šis variants gan nebūs tik efektīvs, jo, kamēr meklēsiet vainīgo, viņš visticamāk paspēs noslēpt negadījuma pēdas un aculiecinieka teiktajam vairs nebūs nekādas nozīmes.
Īsāk sakot, jebkurā situācijā svarīgi ir neapjukt, nepadoties un informēt par negadījuma faktu policiju un savu apdrošinātāju. Tikai tā būs iespējams sadzīt pēdas vainīgajam un cerēt uz kompensāciju. Lai par šādiem gadījumiem vispār nebūtu jāuztraucas, labākais variants ir par to padomāt laikus un iegādāties KASKO polisi.