Kā rīkoties, kad uz ceļa ir ātrās palīdzības automašīna?
Katram autovadītājam kādreiz nākas saskarties ar situāciju, kad uz ceļa atrodas kāds operatīvais transporta līdzeklis ar ieslēgtu skaņas signālu un bākugunīm. Protams, visiem ir labi zināms, kas par šādām situācijām ir rakstīts likumā, proti, ka ir jādod ceļš, lai palīdzētu operatīvajam transporta līdzeklim pēc iespējas ātrāk nokļūt negadījuma vietā, tomēr katrā konkrētajā situācijā ir jāprot izvērtēt, kas tieši un kādā secībā ir jādara. Dodot ceļu, svarīgi ir neapdraudēt sevi un citus ceļu satiksmes dalībniekus.
Operatīvajiem transporta līdzekļiem, īpaši ātrās palīdzības automašīnām bieži vien svarīgas ir pat dažas sekundes, lai glābtu cilvēku dzīvības, tādēļ viņiem ir atļauts pārkāpt dažus no ceļu satiksmes noteikumiem, lai laicīgi nokļūtu vajadzīgajā vietā. Protams, tas rada risku citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, tāpēc šādās situācijās jābūt īpaši uzmanīgiem, lai izvairītos no avārijām.
Sākumā ir jāsaprot, ko nozīmē skaņas signāli un ieslēgtās bākugunis. Gadījumā, kad operatīvajam transporta līdzeklim ir ieslēgts speciāls skaņas signāls un mirgojošas sarkanas un zilas bākugunis, citiem transportlīdzekļu vadītājiem ir jādod tam ceļš, bet ja operatīvais transporta līdzeklis brauc ar ieslēgtām zilām bākugunīm un bez ieslēgta speciāla skaņas signāla, tas drīkst pārkāpt tikai apstāšanās un stāvēšanas noteikumus un aizliegumu braukt pa ietvēm un gājēju un velosipēdu ceļiem.
Parasti labākais veids, kā rīkoties šādā situācijā ir apturēt automašīnu pēc iespējas tuvāk brauktuves labajai malai un atsākt kustību tikai tad, kad operatīvais transporta līdzeklis ir pabraucis garām vai arī ievērojami samazināt braukšanas ātrumu un ļoti lēnām braukt pa brauktuves labo pusi. Veicot manevru noteikti ir jāparāda labais pagrieziens, lai operatīvais transporta līdzeklis un citi ceļu satiksmes dalībnieki skaidri zinātu, kā jūs rīkosieties. Nekādā gadījumā nedrīkst apstāties ceļa vidū, jo tas tieši vēl vairāk traucēs operatīvajam transporta līdzeklim pabraukt jums garām. Nebūtu ieteicams arī apturēt automašīnu uz ietves vai apmales, jo tas var apdraudēt gājējus.
Apstāšanās ir jāuzsāk savlaicīgi. Jau tālumā izdzirdot sirēnas ir jāsamazina braukšanas ātrums un jābūt gatavam apstādināt automašīnu, pat tad ja vēl skaidri nezināt, vai operatīvais transporta līdzeklis pabrauks jums garām. Pārāk strauja apstāšanās var izraisīt ceļu satiksmes negadījumu, jo citi transporta līdzekļi tik ātri var nenoreaģēt.
Pastāv arī iespēja, ka uz ceļa ir vairāk kā viens operatīvais transporta līdzeklis, tāpēc ir jāskatās atpakaļskata spoguļos, kad viens šāds transporta līdzeklis ir pabraucis garām. Pirmajam var sekot citi un pārāk ātri uzsākot kustību var notikt sadursme.
Gadījumos, kad ceļš nav pietiekami plats, lai operatīvais transporta līdzeklis varētu pabraukt garām, ja automašīna ir apstādināta pie brauktuves labās malas, vai arī ir kādi citi iemesli, kas liedz apstāties, ir jāturpina braukt likumā atļautajā ātrumā, kamēr apstāšanā ir iespējama.
Nekādā gadījumā nedrīkst pārkāpāt likumu. Šādas situācijas nodod tiesības pārsniegt maksimālo braukšanas ātrumu vai citus ceļu satiksmes noteikumus, pat tad, ja tādā veidā jūs palīdzat operatīvajam transporta līdzeklim pārvietoties ātrāk. Pārkāpjot ceļu satiksmes noteikumus tiek apdraudēti citi ceļu satiksmes dalībnieki.
Ļoti svarīgi ir arī saglabāt mieru šādā situācijā. Operatīvo transporta līdzekļu vadītāji ir profesionāļi un viņi zina, kā pareizi rīkoties dažādās nestandarta situācijās. Visticamāk, ja jūsu vadītais auto viņiem traucēs, viņi centīsies norādīt, kur tieši viņiem jānokļūst, lai jūs saprastu kā labāk rīkoties.
Pareiza rīcība, situācijās, kad uz ceļa atrodas operatīvais transporta līdzeklis, pat var glābt kādam dzīvību, tāpēc ir ļoti svarīgi iegaumēt, kā rīkoties un pieņemt pareizos lēmumus katrā konkrētajā situācijā.