Kā sagatavot automašīnu ziemas sezonai
Lai ziemas sezonā automašīnu neskartu liekas nebūšanas, nepieciešams nopietni padomāt par savas automašīnas pilnīgi sagatavošanu ziemai. Turpinājumā tiks apskatītas pamatlietas, kurām, sagatavojot auto ziemas sezonai, būtu jāpievērš pastiprināta uzmanība, lai tā lietošanas laikā nerastos nepatīkami pārsteigumi un tā lietošana būtu komfortabla.
1. Riepu maiņa
Kā noteikts Ceļu satiksmes noteikumos, automašīnai ir jābūt aprīkotai ar ziemas riepām jau no 1. decembra. Neskatoties uz iepriekš minētajiem noteikumiem, ziemas riepām būtu jābūt uzliktām jau tad, kad vidējā diennakts gaisa temperatūra ir zemāka par +5 grādiem pēc Celsija, par pirmo sniegu nemaz nerunājot. Kā rāda pieredze, parasti šis laiks sakrīt ar jau oktobra beigām vai novembra sākumu. Riepas jāmaina, jo vasaras riepas zemas gaisa temperatūras ietekmē sacietē, nespējot garantēt pietiekošu saķeri ar braukšanas virsmu, kas savukārt palielina bremzēšanas ceļa garumu un kavē automašīnas vadāmību, radot bīstamas situācijas uz ceļa.
2. Virsbūves sagatavošana
Tā kā automašīnas virsbūve ir viena no dārgākajām auto sastāvdaļām un ziemas sezonā īpaši tiek pakļauta ārējās vides agresīvajai ietekmei, tad noteikti ir jāpārbauda tās lakojums un antikorozijas pārklājums, kā arī nepieciešamības gadījumā līdz ziemas sezonas sākumam tas jāatjauno pie speciālistiem, jo, kā rāda pieredze, pat vismazākās korozijas iezīmes no ziemas līdz pavasarim var pārvērsties par milzīgu problēmu, izmēros progresējot līdz pat 8 reizēm. Auto pārklājumam un prātīgai braukšanai nav nekādas saistības, jo pat visprātīgākā autovadītāja auto pārklājums tiek pakļauts smilšu, akmeņu, ledus un sāls ietekmei. Ja kapitālai auto virsbūves atjaunošanai lieku lielu finanšu līdzekļu nav, nelielu laukumu korozijas skartās vietas iespējams ekonomiski apstrādāt, bojājumus nogruntējot un piekrāsojot ar otiņu. Tas nenovērsīs vizuālos defektus, tomēr neļaus tiem progresēt un sadārdzināt turpmākās izmaksas.
3. Blīvējuma gumiju pārbaude
Jāpārbauda, vai visas gumijas detaļas ir kārtībā un vai automašīnas blīvējumu gumijas cieši pieguļ auto virsbūvei un nerada šķirbas, pretējā gadījumā tajās var sākt krāties un sasalt ūdens, radot papildus bojājumus. Pirms ziemas virsbūves blīvējumu ieteicams apstrādāt ar speciāliem līdzekļiem uz silikona bāzes, kas sniedz papildus aizsardzību pret mitrumu un aizsalšanu.
4. Ritošās daļas pārbaude
Lai pārliecinātos par automašīnas ritošās daļas gatavību ziemai, ieteicams veikt tās diagnostiku, pēc kuras tiek sniegta konsultācija un, ja nepieciešams, ieteikumi turpmākajiem remontdarbiem. Noteikti jāpārbauda amortizatori, sailentbloki un īpaši bremzēšanas sistēma, kurai ziemas sezonā ir vislielākā loma. Bremzēšanas sistēmas defekti var novest pie auto sanešanas vai saslīdēšanas. Tāpat noteikti ieteicams veikt arī riteņu ģeometrijas jeb savirzes regulēšanu, kas visbiežāk tiek veikta līdz ar riepu maiņu. Ziemas sezonā greiza riteņu savirze var veicināt nevienmērīgu riepu nodilumu un mazināt automašīnas saķeri ar braukšanas virsmu.
5. Elektronikas sagatavošana
Lieki piebilst, ka vasaras sezonā daudzas no elektronikas funkcijām, kas tiek pielietotas ziemā, nemaz netiek izmantotas, tāpēc pirms ziemas sezonas iestāšanās ir būtiski pārbaudīt to darbību. Pirms ziemas noteikti ir jāpārbauda automašīnas pretslīdes mehānisms un ABS sistēma, lai bremzēšana nesagādātu grūtības un uz ceļa varētu justies droši. Tāpat jāatceras arī par spoguļu apsildi, kas vasaras sezonā netiek izmantota, bet ziemā ir ļoti nepieciešama. Ziemas sezonā vislielākā slodze ir akumulatoram, tāpēc ir ļoti būtiski to pārbaudīt un nepieciešamības gadījumā arī nomainīt. Bojāts akumulators var sagādāt grūtības iedarbināt automašīnu vai radīt sistēmas īssavienojumus, kas savukārt var novest pat pie auto aizdegšanās. Pēc akumulatora pārbaudes jāatceras iesmērēt klemmes.
6. Filtru un eļļas maiņa
Pirms ziemas automašīnai noteikti jānomaina eļļas un degvielas filtri, kā arī pati eļļa. Darbojoties eļļa pakāpeniski zaudē savu viskozitāti un funkcijas, tāpēc pirms ziemas sezonas ir īpaši svarīgi pārbaudīt tās un filtru stāvokli. Eļļas un filtru pārbaude ir īpaši attiecināma uz automobiļiem, kuri darbojas ar dīzeļdegvielu, lai atvieglotu iedarbināšanas procesu un noņems papildus slodzi, kas rodas motoram. Noteikti ir būtiski izmantot tikai savam automobilim paredzēto eļļu, netaisot “kokteiļus”.
7. Šķidrumu maiņa
Ziemas laikā noteikti jāizmanto tikai sezonai paredzētos logu tīrīšanas līdzekļus, pretējā gadījumā pie zemas gaisa temperatūras tie var sasalt un bojāt logu tīrīšanas sistēmu. Runājot par stiklu tīrīšanu, jāpiemin arī tīrīšanas slotiņu stāvokļa pārbaude, kuru vēlams veikt reizi gadā, jo no to efektivitātes ir atkarīga redzamība, kas ziemas tumšajā laikā ir īpaši svarīga. Runājot par redzamību, jāatgādina, ka ir jānoregulē arī auto lukturi, lai tie būtu piemēroti braukšanai diennakts tumšajā laikā, kas ziemā ir lielākoties. Pārbaudiet arī antifrīza stāvokli, kuram ir motora dzesēšanas funkcijas. Lai dzesēšana noritētu veiksmīgi, nepieciešams novērst arī visas dzesēšanas sistēmas sūces, ja, protams, tādas ir radušās.