Kādus zaudējumus sedz KASKO polise?
Salīdzinot KASKO un OCTA apdrošināšanas polises, jāsaka, ka OCTA sedz cietušās puses zaudējumus, kas radušies saistībā ar ceļu satiksmes negadījumu, pie kura vainojams OCTA apdrošināšanas ņēmējs, bet KASKO sedz apdrošināmā zaudējumus, kas radušies saistībā ar riskiem, kurus apdrošina KASKO polise. Apdrošināmos riskus izvēlas apdrošināšanas ņēmējs individuāli, slēdzot KASKO apdrošināšanas līgumu.
Iespējamie riski, kurus apdrošina un iestāšanās gadījumā sedz KASKO polise:
- Avārija (iestājoties ceļu satiksmes negadījumam, saduroties ar dzīvnieku vai šķērsli, nobraukšanas no ceļa rezultātā, transportlīdzeklim apgāžoties, iebraucot bedrē, kanalizācijas lūkā, saistībā ar ceļa nogruvumiem u.tml. negadījumiem, cita neparedzēta, ārēja spēka iedarbības rezultātā, tajā skaitā krītoša koka, lāsteku u.c. priekšmetu, sniega vai zemes nogruvuma, vētras, plūdu, kā arī dzīvnieku nodarīto bojājumu gadījumā u.tml., braucot pa vietām, kas nav paredzētas ceļu satiksmei, pie nosacījuma, ka tas ir pieļaujams saskaņā ar transportlīdzekļa lietošanas rokasgrāmatu un tā konstrukciju, saistībā ar garantijas izsniegšanu, lai atgūtu savā valdījumā transportlīdzekli, iestājoties vispārējas avārijas gadījumam un kuģa, uz kura atrodas transportlīdzeklis).
- Stiklojums (tiek segti transportlīdzekļa priekšējā vējstikla vai tā visu ārējo salona stiklu saplīšanas rezultātā radušies bojājumi, ar nosacījumu, ka tie ir vienīgie transportlīdzekļa bojājumi, kas radušies negadījuma rezultātā).
- Zādzība vai laupīšana (tiek segti laupīšanas vai zagšanas rezultātā radušies zaudējumi).
- Vandālisms (tiek segti zaudējumi, kas radušies fiziskas personas darbības rezultātā, kuras mērķis ir tīša transportlīdzekļa iznīcināšana vai bojāšana).
- Uguns (tiek segti zaudējumi, kas radušies ugunsgrēka, eksplozijas vai sprādziena rezultātā, zaudējumi, kas radušies ugunsgrēka, eksplozijas vai sprādziena dūmu vai to likvidēšanas rezultātā, zaudējumi, kas radušies transportlīdzekļa pašaizdegšanās gadījumā).
- Transportēšana (tiek segta transportēšana uz tuvāko, iespējamo un atbilstošāko remonta uzņēmumu vai stāvvietu, kas nepieciešama, iestājoties avārijas, stiklojuma, zādzības, laupīšanas, vandālisma vai uguns riska radītajiem zaudējumiem, ar nosacījumu, ka izmaksas ir saprātīgas un pamatotas, glābšana, atgūtā transportlīdzekļa nogādāšana laupīšanas vai zagšanas gadījumā, transportlīdzekļa vadītāja vai pasažieru pārvešana uz brauciena sākuma vai gala mērķi, vai pastāvīgo uzturēšanās vietu LR robežās, nepārsniedzot 28,46 eiro par vienu apdrošināšanas gadījumu, kā arī izmaksas, kas saistītas ar transportlīdzekļa novietošanu uz ceļa vai transportlīdzeklī esošās kravas izkraušanu vai iekraušanu). Ja apdrošināšanas gadījums noticis ārpus Latvijas Republikas, tiek segtas transportēšanas izmaksas, kas nepārsniedz 711,44 eiro.
Noteikti jāpiemin pašrisks, kas ir norādīts katrā KASKO apdrošināšanas polisē un kas ir tā zaudējumu daļa, kuru, iestājoties kādam no apdrošināšanas gadījumiem jeb riskiem, sedz apdrošināšanas ņēmējs no personīgajiem finanšu līdzekļiem. Pašrisks tiek norādīts naudas izteiksmē, piemēram, norādot pašrisku 200 eiro apmērā, automašīnas remontu, par kuru kopumā jāmaksā 1000 eiro, KASKO polise sedz 800 eiro apmērā. Pašrisks ir jāmaksā arī tādos gadījumos, kad automašīnai zaudējumus radījis nezināms, nenoskaidrots transportlīdzeklis vai kad savai automašīnai zaudējumus ir radījis pats apdrošināšanas ņēmējs.
Populārākie gadījumi, kad apdrošināšanas ņēmējam ir jāmaksā pašrisks, ir sekojoši:
- ir konstatēts, ka kāds ir saskrāpējis vai iebuktējis automašīnu, bet vainīgais nav zināms;
- ir konstatēts, ka ir izsists stikls vai nozagta audio aparatūra, bet vainīgais nav zināms;
- KASKO apdrošināšanas ņēmējs ir izraisījis negadījumu, iebraucot citā transportlīdzeklī;
- KASKO apdrošināšanas ņēmējs ir saskrāpējis savu automašīnu, novietojot to stāvēšanai;
- ir notikusi sadursme ar dzīvnieku.