Kas ir ABS un kā tā strādā?
Vienalga, vai autovadīšanas tiesības esat ieguvuši pirms gada vai jums ir vairāku gadu desmitu pieredze auto vadīšanā, neviens nav pasargāts no negaidītiem un nepatīkamiem notikumiem uz ceļa. Cenšoties novērst sadursmi vai jebkādas citas briesmas ceļu satiksmē, nereti nākas just tādu kā nelielu raustīšanos. Šī raustīšanās parasti notiek tad, ja automašīna ir aprīkota ar ABS (anti-lock braking system) sistēmu jeb bremžu pretbloķēšanas sistēmu, kas novērš ratu bloķēšanos un palīdz tiem saglabāt saķeri ar ceļa virsmu.
Sākotnēji, divdesmitā gadsimta 50. gados, ABS sistēma tika pielietota lidmašīnās, bet vēlāk, tā paša gadsimta 70. gados, Fords un Kraislers pierādīja, ka šī sistēma var tikt pielietota arī automašīnās. Šodien ar ABS sistēmu ir aprīkotas ir visas mūsdienu automašīnas, kas tiek pārdotas Eiropā.
Kā tā darbojas?
ABS sistēma ir daļa no kopējās stabilitātes sistēmas un ir zināma arī kā elektroniskā stabilitātes kontrole, kas vada riteņus straujas bremzēšanas brīžos. Katram ratam ir piestiprināts sensors, un ja šie viedie sensori jūt, ka rats tūlīt bloķēsies un pārtrauks griezties, sistēma atlaiž bremzes. Protams, šis bremžu atlaišanas moments ir ļoti īss – ABS sistēma nepārtraukti un atkārtoti bremzē katru ratu, bremzējot tikai tik daudz, lai rati nenobloķētos. Kad ABS sistēma ir aktīva, autovadītājs, uzspiežot uz bremzi, var just tādu kā pulsāciju vai, kā jau iepriekš minēts, nelielu raustīšanos.
ABS sistēma palīdz autovadītājam saglabāt kontroli pār savu spēkratu, neliekot pilnībā apstāties. Šī sistēma neļauj automobilim saslīdēt pat tad, kad tiek veikti pārgalvīgi manevri. Ir jāatceras, ka ABS sistēmas dēļ bremzēšanas ceļa garums var pagarināties, tādēļ ievērojiet garāku distanci nekā parasti ierasts. Šis fakts tiek atgādināts, jo uzskats, ka ABS sistēma palīdz samazināt bremzēšanas ceļu, ir diezgan izplatīts.
Cik efektīva ir šī sistēma?
Neskatoties uz to, ka vecākas automašīnas nav aprīkotas ar šo sistēmu un ir cilvēki, kas dod priekšroku braukšanai bez ABS sistēmas, tā ir ļoti efektīva drošības sistēma.
Balstoties uz pētījumiem:
- Automašīnām, kas aprīkotas ar ABS sistēmu, ir par 37% mazāks risks sadurties ar citiem ceļu satiksmes dalībniekiem;
- ABS sistēma samazina frontālās sadursmes risku uz slapjiem ceļiem par 35%, bet uz sausiem ceļiem – par 9%;
- Tikai 24% no testētajām automašīnām, kas bija aprīkotas ar ABS sistēmu, zaudēja saķeri ar ceļa virsmu un saslīdēja, savukārt automašīnas, kas nebija aprīkotas ar ABS sistēmu, saslīdēja 58% gadījumu.
- Ir jāatceras, ka ABS sistēma nevainojami darbojas tikai uz cietām un stabilām virsmām – pieredze uz ledus, sniega vai grants var būt arī citāda.