Kas jāpārbauda pirms lietota auto pirkšanas?
Pirms jaunas automašīnas iegādes, šķiet, nav nepieciešams veikt nekādas papildus pārbaudes un testi, bet, ja ir plānots iegādāties lietotu automašīnu, pavisam noteikti ir daži atskaites punkti, kas būtu jāpārbauda. Par tiem arī turpinājumā runāsim, lai jums, iegādājoties lietotu automašīnu, nebūtu savā pirkumā jāviļas jau drīz pēc tā veikšanas.
Mūsdienās, kad pēc lietotām automašīnām ir lielāks pieprasījums nekā pēc jauniem auto, ir jāzina pāris nianses, kas attiecas uz drošu un veiksmīgu lietotas automašīnas iegādi. Skarbā patiesība ir tāda, ka, pastāvot tādam milzīgam lietotu automašīnu tirgum, pastāv arī ļoti daudz krāpnieku un pārdevēju, kas par katru cenu cenšas pircējam “iesmērēt” traģiska stāvokļa automobili. Protams, pie tā, lai lietotais auto uz pārdošanas brīdi būtu maksimāli labā vizuālajā un tehniskajā stāvoklī, tiek rūpīgi strādāts, bet, lieki piebilst, ka nereti pēc auto pārdošanas sāk uzpeldēt iepriekš slēptie zemūdens akmeņi.
Lai tā nenotiktu, centieties pieturēties pie turpinājumā aprakstītās lietotu auto pārbaudes shēmas, un, cerams, ķibeles un liekas naudas izgāšanas uz jauniegādāto automašīnu jums ies secen. Jāpiebilst, ka šie padomi nekādā gadījumā negarantē veiksmīgu pirkumu, bet pavisam noteikti krietni samazina varbūtību, kā saka, iegrābties.
1. Pārbaudiet informāciju CSDD reģistrā
Pirms dodaties aplūkot izvēlēto automašīnu, noskaidrojiet auto numuru, dodieties uz CSDD mājaslapu un iegūstiet no tās informāciju par konkrēto automašīnu – kad tā ievesta Latvijā, cik tai bijuši īpašnieki, tehnisko apskašu vēsturi, nobraukumu vēsturi, kā arī citus rādītājus. Visu iegūto informāciju salīdziniet ar to, ko jums ir stāstījis pārdevējs, jebkādas nesakritības vērtējot skeptiski. Jāpiemin, ka automašīnām, kas vēl nav reģistrētas, šī opcija nebūs pieejama.
2. Pārbaudiet VIN numuru, ja vien iespējams
VIN numurs ir unikāls automašīnas sērijas numurs, kuru ievadot konkrētās interneta mājaslapās, iespējams noskaidrot dažāda veida informāciju, piemēram, ražotāju, modeļa gadu, uzskaiti dažādu valstu policijas datu bāzēs, krāsu, aprīkojumu, stūres novietojumu u.c.
3. Noskaidrojiet, vai automašīnai nav mainīts stūres novietojums
Mūsdienās ļoti bieži automašīnas tiek iegādātas Anglijā vai Īrijā, jo tās tur ir salīdzinoši lētas, tomēr tām visām stūre atrodas nevis kreisajā, bet gan labajā pusē. Kā zināms, kvalitatīva stūres pārlikšana nemaksā lēti, bet, ja tā ir kvalitatīva un līdz ar to dārga, kur ir biznesa izdevīgums? Vairākumā gadījumu nekvalitatīva un lēta stūres pārlikšana ar laiku sāk rādīt elektronikas problēmas un padarīt automašīnu nedrošu. Informāciju par stūri iespējams noskaidrot pie pārdevēja vai pēc VIN numura.
4. Noskaidrojiet auto pārdevēju un tā reputāciju
Galvenais, kas norāda uz gādīgu un godīgu auto pārdevēju, ir auto vizuālais un tehniskais stāvoklis, par ko detalizētāk runāsim vēlāk, kā arī sniegtās informācijas sakritība ar faktisko informāciju. Izmantojot dažādus kanālus, piemēram, internetu, radus, draugus, paziņas, mēģiniet uzzināt atsauksmes par konkrēto pārdevēju. Ar piesardzību izturieties pret pārdevējiem, kuri cenšas pārdot auto par pārlieku augstu vai zemu cenu – abos gadījumos iespējama krāpšanās vai mēģinājums pārdot slikta stāvokļa automašīnu, kaut gan var izskatīties citādi.
5. Noskaidrojiet auto servisa vēsturi
Mazlietotām automašīnām, īpaši Audi, Mercedes vai BMW markas auto, obligāts nosacījums ir pilna auto servisa vēsture, kas tiek reģistrēta servisa grāmatiņā. Ja salīdzinoši jaunai automašīnai nav pieejama servisa apmeklējumu vēsture, tas, visticamāk, nebūs labs pirkums, jo tas, iespējams, ir nepareizi kopts, pārāk daudz nobraucis vai atjaunots no katastrofāla stāvokļa. Tikai par apmēram 5 gadiem vecākam auto var nebūs servisa vēsture, bet visu interesējošo informāciju ir iespējams noskaidrot pie pārdevēja, piemēram, kad un kur ir mainīta eļļa, filtri un zobsiksna.
6. Veiciet rūpīgu automašīnas vizuālo apskati no ārpuses
Nenoliedzami, fotogrāfijās teju visi auto izskatīsies skaisti un svaigi, tomēr realitātē viss var izskatīties gluži pretēji. Automašīnu ieteicams aplūkot gaišas, pat saulainas dienas laikā, lai redzētu dažādus krāsojuma un virsbūves defektus, protams, ja tādi ir. Pārbaudiet rūsas klātbūtni riteņu arkās, zem durvīm, kā arī zem bagāžnieka vāka – padsmit gadus veciem auto tā var būt normāla parādība, bet līdz 10 gadus jauniem auto tā ir slikta zīme, kas norāda uz auto bojājumiem, sliktu labošanu vai uzturēšanu. Pārbaudiet arī virsbūves paneļu krāsojumu – ja spārnu, durvju vai bampera tonis atšķiras, iespējams, auto ir bijis sists vai bojāts, kā arī slikti salabots. Pārbaudiet arī spraugas starp virsbūves paneļiem un lukturiem – ja spraugu attālums atšķiras, iespējams, auto ir cietis negadījumā. Tāpat nevar aizmirst pārbaudīt riepas un diskus – nodilušas riepas vai saskrāpēti diski liecina par nolaidīgu īpašnieku.
7. Veiciet rūpīgu automašīnas vizuālo apskati no iekšpuses
Novērtējiet salona detaļu un aprīkojuma nodilumu un nolietojumu. Tāpat jānovērtē arī salona tīrību, kas liecina par īpašnieka attieksmi pret lietām. Vai uz automašīnas atrādīšanu potenciālajam pircējam nevajadzētu pacensties vismaz tik daudz kā iztīrīt auto salonu? Ja spidometrā ātrums ir norādīts kā km/h, tā arī mph mērvienībās, auto ir pirkts Anglijā vai Amerikā.
8. Ieskatieties zem motora pārsega
Pārbaudiet eļļas un dzesēšanas šķidruma līmeni – ja tie ir zem minimālā līmeņa, noteikti nepērciet šo auto. Tāpat pārbaudiet, vai uz dzinēja nav pārlieku lieli vai daudz eļļas pleķu.
9. Veiciet izmēģinājuma braucienu
Pirms automašīnas iedarbināšanas un brauciena laikā pārbaudiet, vai deg pilnīgi visas kontrollampiņas. Vislabāk to pārbaudīt aizdedzes brīdī, kad visas lampiņas īslaicīgi iedegas. Pārbaudiet arī to, vai braukšanas laikā no viena gala līdz otram galam bez krakšķiem iespējams pagriezt stūri. Tāpat pārbaudiet, vai ir viegli pārslēgt visus ātrumus. Pārbrauciet pāri kādam nelīdzenumam, lai dzirdētu, vai kaut kas negrab. Strauji attīstiet maksimālo, bet atļauto braukšanas ātrumu, lai pārbaudītu dzinēja un ātrumkārbas darbību. Testa brauciens faktiski ir būtiskākais brīdis, kad jātur acis un ausis vaļā, lai redzētu un dzirdēju, kā automašīna uzvedas. Noteikti ieteicams izbraukt ar vairākiem šīs pašas markas un modeļa automobiļiem, lai pārliecinātos, ka jūsu izvēlētais ir normālā darba kārtībā.
10. Izvirziet prasību pārbaudīt automašīnu servisā
Ja esat nopietni nobrieduši auto pirkšanai, izvirziet pārdevējam prasību pārbaudīt automašīnu servisā – ja auto viss ir kārtībā, pārdevējs noteikti piekritīs, bet, ja pārdevējs nepiekrīt, atkarībā no konstatētā auto stāvokļa, kaulējieties par cenu vai atsakieties no tā pirkšanas.
11. Pārliecinieties par sava pirkuma drošību
Pirms auto iegādes pārliecinieties, vai automašīnai ir divi atslēgu komplekti, jo citādi tā var nonākt zagļu rokās, kā arī tai var tikt atteikta KASKO apdrošināšana.
Automašīnas pārreģistrācijas brīdī atstājiet auto drošā vietā, piemēram, pie radiem vai draugiem, jo ir pieredzēti gadījumi, ka auto pazūd, atrodoties pie CSDD nodaļas, tāpēc apmaksu ieteicams veikts pārreģistrācijas laikā vai pēc tās. Tas ieteicams arī tādēļ, ka auto pārreģistrācija var neizdoties, bet nauda ir jau samaksāta. Protams, šis ieteikums neattiecas uz auto līzinga gadījumiem vai situācijām, kad auto tiek pirkts no juridiskas personas uz rēķina – uzziņas vai pieņemšanas – nodošanas akta pamata, bet tāpat ir jāpārliecinās, ka visi auto nodokļi un sodi ir samaksāti, pretējā gadījumā tos nākas maksāt pircējam. Jāatceras – kad auto ir apmaksāts, bet nav vēl apdrošināts ar KASKO, pastāv risks to zaudēt.