Kas visvairāk apdraud autovadītājus ziemas sezonā?
Ziemas sezonā ir daudzējādā ziņā apgrūtināti braukšanas apstākļi, tāpēc šajā gadalaikā notiek ievērojami vairāk autoavāriju un citu ceļu satiksmes negadījumu, nekā siltajā sezonā. Autovadītājiem ir svarīgi zināt, kādi ir galvenie sarežģījumi un biežākie ceļu satiksmes negadījumu iemesli ziemas sezonā, ar kādiem nākas saskarties, lai varētu no tiem veiksmīgi izvairīties. Šeit būs uzskaitīti bīstamākie apdraudējumi ziemas sezonā un potenciālie ceļu satiksmes negadījumi, kurus tie var izraisīt.
Visbiežākais ceļu satiksmes negadījumu iemesls ziemā ir apledojums uz ceļiem. Tipiskākais piemērs ir apledojuma izraisītas aizmugurējās sadursmes, jo šādos braukšanas apstākļos bremzēšanas ceļš ir daudz garāks. Tas noved pie tā, ka straujas bremzēšanas gadījumā, neievērojot pietiekami lielu braukšanas distanci, pastāv ļoti liela iespēja ietriekties priekšā braucošajā transportlīdzeklī. Vēl diezgan bieži apledojuma dēļ transportlīdzekļu vadītāji zaudē kontroli pār savu automašīnu, jo zūd saķere ar ceļu. Tas var izraisīt gan sadursi ar citiem ceļu satiksmes dalībniekiem vai statiskiem objektiem, gan transportlīdzekļa sanešanu vai nobraukšanu no ceļa. Lai izvairītos no apledojuma izraisītiem ceļu satiksmes negadījumiem, ir jāievēro virkne drošības pasākumu. Pirmkārt, ziemas sezonā ir jāseko līdzi ceļu stāvoklim. Lasiet laika ziņas, lai zinātu, ko tieši sagaidīt. Apledojums ne vienmēr ir pamanāms vai paredzams. Bieži ir sastopams arī tā saucamais, melnais ledus, kas nav pamanāms. Tāpat jāsaprot, ka apledojums ne vienmēr veidojas tikai tad, kad ārā ir sals. Arī tad ja gaisa temperatūra ir virs nulles, uz ceļiem var veidoties apledojums. Otrkārt, ja zināt, ka ceļš ir apledojis, ievērojiet īpašu piesardzību – brauciet lēnām un ievērojiet pietiekoši lielu distanci ar priekšā braucošo transportlīdzekli. Jāseko līdzi arī tam, lai transportlīdzekļa riepas būtu piemērotas braukšanai ziemas apstākļos.
Tāpat kā ledus, arī sniegs uz ceļiem ievērojami apgrūtina transportlīdzekļa vadīšanu un ir viens no biežākajiem ceļu satiksmes negadījumu izraisīšanas cēloņiem ziemas periodā, turklāt nav runa tikai par intensīvu snigšanu un biezu sniega segu, kas manāmi apgrūtina braukšanu. Negadījumi bieži notiek arī slapjdraņķī vai pūderveida sniegā. Sniegs, tāpat kā ledus, samazina transportlīdzekļa ratu saķeri ar ceļu un var būt tikpat bīstams. Arī, braucot pa apsnigušu ceļu, samērā bieži notiek aizmugurējās sadursmes vai transportlīdzekļa nekontrolēta slīdēšana, tāpēc arī uz apsnigušiem ceļiem ir jāievēro īpaši liela piesardzība un jāsamazina braukšanas ātrums.
Ļoti bieži dažādi ceļu satiksmes negadījumi ziemā notiek arī sliktas redzamības dēļ. Ziemā to visbiežāk izraisa intensīvi krītošs sniegs, taču arī migla un lietus ir diezgan tipiskas dabas parādības aukstajā sezonā, kas var ievērojami apgrūtināt redzamību braukšanas laikā. Tāpat redzamību var ierobežot apledojums uz vējstikliem un ārējiem spoguļiem. Ja autovadītājs neredz pilnīgi visu, kas notiek uz ceļa, var notikt visdažādāko veidu ceļu satiksmes negadījumi. Slikta redzamība var būt gan iemesls vairāku ceļu satiksmes dalībnieku sadursmei, gan viena transportlīdzekļa negadījumam. Lai no tā izvairītos, vienmēr sekojiet līdzi laika prognozēm, lai būtu informēts par to, kādi laikapstākļi ir sagaidāmi. Ja sinoptiķi sola īpaši bargus laikapstākļus, labāk būtu garākus braucienus atlikt uz kādu citu reizi. Ja tomēr nav citas izvēles, kā vien braukt sliktas redzamības apstākļos, noteikti brauciet lēnām, ievērojot pietiekami, lielu braukšanas distanci, un pārliecinieties, ka vējstiklu tīrītāji ir darba kārtībā. Pirms braukšanas noteikti kārtīgi notīriet vējstiklus un spoguļus.
Vēl ziemā ļoti daudz negadījumu notiek tāpēc, ka ir ļoti īss diennakts gaišais periods. Respektīvi, braukšanu apgrūtina tumsa. Tumšajā diennakts laikā ir daudz grūtāk redzēt, kas notiek uz ceļa, tāpēc pastāv liela sadursmes iespēja ar citiem ceļu satiksmes dalībniekiem vai statiskiem objektiem ceļa malās, kā arī pastāv risks tikt apžilbinātam, jo vairums autovadītāju izmanto tālos lukturus. Diemžēl šos apstākļus autovadītājam ietekmēt ir gandrīz neiespējami, tāpēc atliek vien ievērot īpašu piesardzību, braucot diennakts tumšajā laikā. Ja tas iespējams, nebrauciet pārāk tuvu ceļa malām, jo pa tām var pārvietoties gājēji bez atstarotājiem un vietās, kur ir īpaši slikta redzamība, ievērojami samaziniet braukšanas ātrumu un palieliniet distanci. Protams, svarīgi ir arī pārliecināties par to, ka visi transportlīdzekļa lukturi darbojas, kā nākas.
Diemžēl ziemā vadīt transportlīdzekli bieži vien ir daudz grūtāk nekā citās sezonās. Vadot transportlīdzekli ziemā, vienmēr ir jāievēro īpaša piesardzība un jāpārliecinās, ka transportlīdzeklis ir piemērotā tehniskā stāvoklī, lai ar to pārvietotos konkrētos apstākļos. Jāņem vērā, ka apgrūtināti braukšanas apstākļi ne vienmēr ir viegli pamanāmi vai prognozējami. Neriskējiet ar savu un pārējo ceļu satiksmes dalībnieku drošību un brauciet prātīgi.