Ko darīt ja iekļūsti autoavārijā ar neapdrošinātu automašīnu?
Ceļu satiksmes negadījumi vienmēr ir ļoti nepatīkami un var sagādāt daudz raižu, bet vēl nepatīkamāki tie ir tad, ja kādam, no negadījumā iesaistītajiem, nav apdrošināta automašīna. Ja iekļūstat autoavārijā ar neapdrošinātu automašīnu, var nākties šķirties no ļoti lielas naudas summas, gan tad ja neapdrošināta ir jūsu automašīna, gan tad ja neapdrošināta ir otras iesaistītās personas automašīna, tāpēc ir noderīgi zināt, kādas ir jūsu tiesības un iespējas šādās situācijās.
Pirmkārt jau obligātā civiltiesiskā transportlīdzekļa apdrošināšana (OCTA) ir obligāta visiem motorizēto transportlīdzekļu īpašniekiem, kas piedalās ceļu satiksmē un pat tad ja neesat iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā, par braukšanu bez OCTA polises var tikt piemērots administratīvais sods no 85 EUR līdz 114 EUR un divi soda punkti.
OCTA ir nepieciešama, lai atlīdzinātu zaudējumus, ja, transportlīdzekļa vadītājam, ir gadījies izraisīt ceļu satiksmes negadījumu un nodarīt kaitējumu kādai citai personai vai viņas mantai, bet ja apdrošināšanas nav, tad zaudējumus teorētiski ir jāsedz pašam avārijas izraisītājam, tomēr tas ne vienmēr ir iespējams.
Pat tad ja jūsu automašīna ir apdrošināta un likumu pārkāpis neesat, var gadīties, ka otrai negadījumā iesaistītajai personai nav apdrošināta automašīna un iespēja saņemt jebkādu kompensāciju no šīs personas var būt diezgan niecīga. Visticamāk šī persona nav apdrošinājusi savu automašīnu tieši tāpēc, ka nav varējusi to atļauties un līdz ar to tai nav naudas, ko jums maksāt. Protams, jums ir tiesības pieprasīt kompensāciju, bet var gadīties, ka visi izdevumi, tomēr būs jāsedz pašam.
Vispirms šādā situācijā svarīgi ir notikušajā iesaistīt policiju, lai pierādītu otras personas vainu un tiktu piefiksēts fakts, ka automašīna nav apdrošināta. Policijas ziņojums ir ļoti būtisks, lai arī gadījumā, ja situācija nonāk līdz tiesai, varētu pierādīt, ka ceļu satiksmes negadījums nav izraisīts jūsu vainas dēļ. Noteikti nedrīkst atstāt negadījuma vietu, pat tad, ja vainīgais šoferis pats ir aizbraucis (kā tas bieži mēdz notikt, ja automašīna nav apdrošināta).
Pastāv iespēja, ka apdrošinātās personas polise šādā situācijā sedz zaudējumus par otras personas izraisīto negadījumu, tāpēc ir jāsazinās ar savu apdrošinātāju un jānoskaidro, vai tas ir attiecināms arī uz jūsu polisi. Vēl labāk būtu nolīgt advokātu, kas specializējas tieši šādās situācijās.
Tomēr situācija var būt arī pretēja – var gadīties, ka jums pašam nav apdrošināta automašīna. Arī šādā gadījumā svarīgi ir iesaistīt policiju, lai pēc tam jūs varētu cīnīties par savām tiesībām. Ja jūsu automašīna nav apdrošināta, bet neesat ceļu satiksmes negadījuma izraisītājs, jums tāpat pienākas kompensācija par zaudējumiem, ko segs otras iesaistītās personas apdrošinātājs.
Ja ceļu satiksmes negadījums tomēr ir bijusi jūsu vaina, var gadīties, ka cietušais jūs iesūdzēs tiesā. Vislabāk šādā situācijā būtu nolīgt advokātu, kas ir specializējies tieši šādu situāciju risināšanā. Ja jums nav pietiekoši daudz naudas, lai cietušajam samaksātu uzreiz, var panākt izlīgumu ar cietušās personas apdrošinātāju un vienoties par maksājumu grafiku. Pastāv arī iespēja, ka jums nāksies atmaksāt tikai daļu no zaudējumiem, ja cietušās personas apdrošināšanas polise paredz atlīdzināt zaudējumus savam klientam tieši šādās situācijās.
Neatkarīgi no tā vai jūsu automašīnai ir apdrošināšana vai nav, ir svarīgi zināt kā rīkoties, iekļūstot ceļu satiksmes negadījumā, kad kādam no iesaistītajām pusēm nav apdrošināta automašīna.