OCTA ir obligātā civiltiesiskā transportlīdzekļu apdrošināšana jeb sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas polise. OCTA ir obligāti nepieciešama it visiem motorizētajiem transportlīdzekļiem, kā arī to piekabēm, kas ir reģistrēti Ceļu satiksmes drošības direkcijā (CSDD) vai Valsts tehniskās uzraudzības aģentūrā (VTUA) un piedalās Eiropas savienības (ES) un Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstu teritorijas ceļu satiksmē. OCTA apdrošināšanu Latvijā regulē “Sauszemes transportlīdzekļa īpašnieka civiltiesiskās atbildības obligātās apdrošināšanas likums”.
Iegādājoties OCTA apdrošināšanas polisi, tiek slēgts OCTA līgums. OCTA līgumu par katru transportlīdzekli, kas tiek lietots ceļu satiksmē, slēdz konkrētā transportlīdzekļa īpašnieks. Ja transportlīdzekļa īpašnieks ir nodevis savu transportlīdzekli lietošanā kādai citai personai, tad apdrošināšanas līgumu īpašnieka vārdā var slēgt persona, kas ir konkrētā transportlīdzekļa tiesīgais lietotājs, ar nosacījumu, ka par konkrēto transportlīdzekli jau nav noslēgts OCTA līgums vai ir beidzies tā apdrošināšanas līguma termiņš.
Pastāv vairāki OCTA līgumu veidi – robežapdrošināšanas līgums, zaļā karte, kā arī standartlīgums, kas, kā noprotams, ir visizplatītākais OCTA līgumu veids. Robežapdrošināšanas līgums ir apdrošināšanas līgums, kas tiek slēgts attiecībā uz transportlīdzekli, kas reģistrēts valstī, kas nav Eiropas Ekonomikas zonas valsts. Zaļā karte ir starptautisks apdrošināšanas līgums, kas tiek slēgts attiecībā uz transportlīdzekli, kas piedalās ceļu satiksmē valstī, kas ir Zaļās kartes sistēmas dalībvalsts.
Standartlīgums ir apdrošināšanas līgums, kas ir spēkā visās Eiropas Ekonomikas zonas valstīs un kas tiek slēgts attiecībā uz transportlīdzekļiem:
- kas ir reģistrēti vai atsavināti Latvijas Republikā;
- kas ir atsavināti vai noņemti no uzskaites citā valstī, lai tos izvestu no tās un reģistrētu Latvijas Republikā;
- kas nav reģistrēti Latvijas Republikā, bet ir aprīkoti ar speciālām CSDD vai VTUA izsniegtām tirdzniecības numura zīmēm, lai tirdzniecībai paredzēto transportlīdzekli varētu pārvietot uz tirdzniecības vai glabāšanas vietu, vai varētu veikt izmēģinājuma braucienus;
- kas ir jauni un Latvijas Republikā, kā arī citās valstīs agrāk nereģistrēti, un vispirms tiek piereģistrēti Latvijas Republikā.
OCTA standartlīgumam, kā jau līgumam, ir noteikts termiņš, kurā OCTA apdrošināšanas polise ir spēkā. Sava transportlīdzekļa apdrošināšanas periodu apdrošināšanas ņēmējs var izvēlieties brīvprātīgi, balstoties uz savām vēlmēm un vajadzībām, kā arī finansiālajām iespējām. OCTA līguma termiņš var būt 3, 6, 9 vai 12 mēneši jeb 1 gads. Jāpiemin, ka jo garāks apdrošināšanas termiņš, jo lētāka apdrošināšanas polises cena, bet tās cena, protams, ir atkarīga arī no daudziem citiem faktoriem, piemēram, no transportlīdzekļa tipa, pilnās masas, vecuma, reģistrācijas vietas, izmantošanas veida, transportlīdzekļa īpašnieka juridiskā statusa, kā arī transportlīdzekļa vadītāja vecuma un braukšanas vēstures jeb bonus-malus klases. Kad beidzas apdrošināšanas termiņš, transportlīdzekļa apdrošināšana ir obligāti jāatjauno, ja vien ar konkrēto transportlīdzekli nav plānots piedalīties ceļu satiksmē.
Par piedalīšanos ceļu satiksmē ar transportlīdzekli, kuram nav OCTA apdrošināšanas polises, pienākas sods. Cenšoties samazināt neapdrošināto transportlīdzekļu skaitu, tādējādi uzlabojot kopējo ceļu satiksmes drošību, ir izstrādāta, kā arī pastāvīgi tiek pilnveidota sodu sistēma, kas attiecas uz piedalīšanos ceļu satiksmē bez OCTA apdrošināšanas polises. Balstoties uz Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu, transportlīdzekļa vadītājam soda apmērs var būt no 85 līdz 120 eiro un 2 soda punktiem, bet personai, kas ir atbildīga par transportlīdzekļa ekspluatāciju, piemēram, uzņēmuma vadītājam soda apmērs var būt pat no 280 līdz 430 eiro, jo tas ir devis rīkojumu lietot neapdrošinātu transportlīdzekli. Runājot par soda punktiem, jāpiemin, ka, pastāvīgi saņemot soda punktus un sasniedzot konkrētu to skaitu, persona riskē zaudēt arī autovadītāja tiesības.
Piedaloties ceļu satiksmē bez OCTA apdrošināšanas polises, transportlīdzekļa vadītājs riskē saņemt ne vien naudas sodu un soda punktus, bet arī ciest citus finansiālos zaudējumus, proti, izraisot ceļu satiksmes negadījumu ar neapdrošinātu transportlīdzekli, zaudējumus (morālo kaitējumu un materiālos zaudējumus), kas radušies ceļu satiksmes negadījuma rezultātā, sākotnēji sedz Latvijas transportlīdzekļu apdrošināšanas birojs (LTAB), bet vēlāk tiesvedības un regresa ceļā tie tiek piedzīti no neapdrošinātā transportlīdzekļa īpašnieka / vadītāja, liekot tam zaudējumus aplīdzināt personīgi. Turpretī, ja transportlīdzeklis ir apdrošināts, zaudējumus, kas ceļu satiksmes negadījumā tiek radīti trešajai personai vai trešās personas mantai, balstoties uz OCTA apdrošināšanas polisi, atlīdzina ceļu satiksmes negadījumā vainojamās puses apdrošinātājs. Kā redzams, ja transportlīdzeklis netiek apdrošināts naudas taupīšanas nolūkos, tad lētāk ir to apdrošināt.
Lai izvairītos no finansiāliem zaudējumiem, ko var radīt piedalīšanās ceļu satiksmē bez OCTA apdrošināšanas polises vai bez derīgas OCTA apdrošināšanas polises, noteikti apdrošiniet savu transportlīdzekli kādā apdrošināšanas kompānijā, bet, ja jums jau ir OCTA apdrošināšanas polise, bet jūs neesat pārliecināti par tās derīguma termiņu, vienkārši pārbaudiet to. Mūsdienās to ātri un vienkārši var izdarīt ikviens transportlīdzekļa īpašnieks, apmeklējot konkrētas interneta vietnes, kas ir sasaistītas ar LTAB datu bāzi. LTAB datu bāzē glabājas informācija par OCTA apdrošināšanas līgumiem, un to izmanto ne vien apdrošināšanas kompānijas un apdrošināšanas brokeri, bet arī visi atbildīgie dienesti, kuriem ir tiesības pārbaudīt OCTA apdrošināšanas polises esamību, tostarp Ceļu policija, Valsts robežsardze, Ceļu satiksmes drošības direkcija un citi.
LTAB mājaslapā ir iespējams pārbaudīt spēkā esošus OCTA apdrošināšanas līgumus, aplūkot OCTA apdrošināšanas vēsturi, kā arī noskaidrot savu bonus-malus klasi. Ikvienam transportlīdzekļa īpašniekam ir iespēja apmeklēt LTAB mājaslapu un, ievadot savu personas kodu, noskaidrot iepriekšminēto informāciju. Ja ir vēlme saņemt izziņu par savu apdrošināšanas vēsturi drukātā formātā, ir nepieciešams iesniegt pieprasījumu Latvijas transportlīdzekļu apdrošināšanas birojam. Pēc pieprasījuma saņemšanas LTAB sagatavo izziņu, kurā ir atspoguļoti transportlīdzekļa īpašnieka apdrošināšanas vēstures dati par pēdējiem 11 gadiem, kas ietver gan apdrošināšanas līgumus, gan apdrošināšanas gadījumus. Izziņa ierakstītā vēstulē tiek nosūtīta personai, kas ir norādīta pieprasījumā. Jāpiemin, ka izziņas sagatavošana un piegāde ir maksas pakalpojums, kura cena ir atkarīga no izziņas veida (standarta vai palielināta), piegādes adreses (Latvija vai ārvalstis), kā arī izziņas sagatavošanas laika (3 vai 15 dienu laikā).
Šodien, lai pārbaudītu savas OCTA apdrošināšanas polises derīguma termiņu, nav jābūt kādai pilnvarotai personai un nav jādodas uz kādu specializētu iestādi, bet gan tikai jāapmeklē kādu interneta vietni, kas piedāvā OCTA pārbaudi. Šajās interneta vietnēs ir iespējams ne vien pārbaudīt savas OCTA apdrošināšanas polises derīguma termiņu, bet arī uzstādīt OCTA atgādinājumu. OCTA atgādinājums 15 dienas pirms aktuālās OCTA apdrošināšanas polises derīguma termiņa beigām tiek nosūtīts gan uz apdrošināšanas ņēmēja norādīto mobilo tālruni īsziņas veidā, gan uz elektronisko pastu kopā ar cenu salīdzinājumu, lai apdrošināšanas ņēmējs varētu izvēlēties izdevīgāko un piemērotāko piedāvājumu. Lai pārbaudītu savas OCTA apdrošināšanas polises derīguma termiņu, ir jānorāda sava transportlīdzekļa reģistrācijas numurs (numura zīmes numurs) un transportlīdzekļa reģistrācijas apliecības numurs (šasijas numurs).
Jāatgādina, ka, lai noslēgtu OCTA līgumu jeb iegādātos OCTA apdrošināšanas polisi, varat vērsties jebkurā izvēlētās apdrošināšanas kompānijas filiālē vai nopirkt to internetā.