Vai jūsu medicīniskā izziņa ir vēl derīga?
Kā liecina Ceļu satiksmes drošības direkcijas jeb CSDD dati, pašlaik Latvijā ir teju 85 tūkstoši autovadītāju, kuriem ir autovadītāja apliecība, bet to medicīniskā izziņa nav derīga. Šim jautājumam īpašu vērību ir pievērsusi arī Ceļu policija, nepilnu trīs mēnešu laikā sodot 1193 autovadītājus, kas ir vairāk nekā pērnajā gadā, skaitot kopumā.
Autovadītāju pienākums ir sekot līdzi kā medicīniskā slēdziena derīguma termiņam un laicīgi doties uz medicīnisko komisiju, bet arī regulāri domāt par savu veselību, jo, kā pierāda medicīnisko komisiju rezultāti, vairāk kā 30% autovadītāju tiek konstatēts paaugstināts asinsspiediens.
Kā liecina CSDD statistika, šī gada martā Latvijā bija 844 621 derīga autovadītāja apliecība, bet tikai 760 025 derīgas medicīniskās izziņas. Tas nozīmē, ka aptuveni 10% no tiesīgajiem autovadītājiem nav atkārtoti veikuši medicīniskās pārbaudes. Kā jau pieminēts, šim jautājumam pastiprināti ir pievērsusies arī Ceļu policija, trīs mēnešu laikā uzspējot sodīt trīs reizes vairāk autobraucēju nekā pērn.
Jāpiemin, ka abos laika periodos, proti, gan šogad, gan pērn gandrīz 90% no pārkāpējiem ir bijuši tieši vīrieši. Sodītos autovadītājus varētu iedalīt trijās vecuma grupās – 26-35 gadus veci autovadītāji, kuru skaits bija 388, 36-45 gadus veci autovadītāji, kuru skaits bija 333, kā arī 46-55 gadus veci autovadītāji, kuru skaits bija 224. Pērn vecākais sodītais autovadītājs, kas braucis ar nederīgu medicīnisko izziņu, bijis 90 gadus vecs, bet šogad vecākais sodītais autovadītājs bijis 87 gadus vecs.
Jāpiemin, ka tiem autovadītājiem, kuriem ir nepieciešamas jaunas medicīniskās izziņas, tiek konstatēta ne vien aizmāršība vai nevērība, bet arī reālas medicīniskās problēmas. Vairāk kā 30% autovadītāju ir paaugstināts asinsspiediens, kas liecina par to, ka nav savlaicīgi apmeklēts ģimenes ārsts, lai uzsāktu ārstēšanu.
Ņemot vērā to, ka B kategorijas autovadītājiem vecumā līdz 60 gadiem medicīnisko izziņu ir atļauts izsniegt uz 10 gadiem, bet izziņas papīra formātā nevienam vairs netiek izsniegtas, būtu ieteicams laikus pārliecināties, vai jūs jau neesat likumu pārkāpēju sarakstā, kā arī objektīvi novērtēt savu veselības stāvokli vēl pirms sēšanās pie stūres. Latvijas aktuālā likumdošana paredz to, ka autovadītāja apstādināšanas gadījumā tam nav nepieciešams uzrādīt Ceļu policijas darbiniekam savu medicīnisko izziņu, jo tā tagad ir pārbaudāma elektroniskā datu bāzē.
Ja autovadītāja apturēšanas brīdī tiek konstatēts, ka medicīniskā pārbaude nav veikta, autovadītājs tiek aizturēts līdz brīdim, kad medicīniskā pārbaude tiek nokārtota, kā arī tam tiek piemērots sods 40 eiro apmērā. Realitātē tas izpaužas kā transportlīdzekļa vadīšanas tiesību aizliegums, un ceļš tālāk jāmēro kādā citādā veidā. Lai atgūtu autovadītāja apliecību, autovadītājam ir jāsamaksā piemērotais sods un oficiāli jāapstiprina, ka medicīniskā pārbaude ir veikta. Medicīnisko izziņu izsniegšanas ierakstus reģistrā veic ģimenes ārsts, kas izsniedzis izziņu, vai medicīniskā iestāde. Ieraksti CSDD reģistrā tiek veikti uzreiz, kā autovadītājs ir veicis medicīnisko pārbaudi. Kā rāda pieredze, medicīniskā pārbaude ilgst vidēji 40 minūtes.
Bez maksas pārbaudīt, vai jūsu medicīniskā izziņa ir vēl derīga, iespējams, dodoties uz CSDD e-pakalpojumu sadaļu, kas saucas “Vadītāja kvalifikācija”, vai tuvāko CSDD nodaļu, līdzi ņemot personu apliecinošu dokumentu. Tāpat šo informāciju iespējams noskaidrot, zvanot pa maksas tālruni 9000 4099 vai sūtot maksas īsziņu uz numuru 1800.